Mesajı Okuyun
Old 06-01-2011, 17:12   #1
Av.Kerem Şengider

Varsayılan İŞ Mahkemesİ Kisa Kararinda Kismİ Kabul Kismİ Red Karari Verİlmesİne KarŞin , GerekÇelİ Kararda Davali Lehİne Vekalet Ücretİne HÜkmedİlmemesİ.

Herkese merhabalar. İş mahkemesinde devam eden bir alacak davasında, davalı vekili olarak yer aldım. Mahkeme davanın kısmen kabulü ve kısmen reddine karar verdi. Bu karar duruşma sırasında taraflara tefhim edildi ve müvekkilimin de muvafakatiyla kararı temyiz etmedik. Kararın kesinleşme süresi geçtikten sonra ;mahakemece yazılan gerekçeli kararda davanın kısmen red edilmiş olmasına rağmen davalı lehine(yani tarafımıza) vekalet ücreti hükmedilmediğini gördük.
Ayrıca kesinleşme süresinden hemen sonra davacı tarafından söz konusu karar kesinleşme şerhi de işletilerek icra takibine koyuldu. Mahkeme kısa kararında sadece kabule ve redde ilişkin hüküm olup, vekalet ücretine ilişkin bir açıklama yapılmadı. Biz de (kanuna uygun olarak ,olması gerektiği gibi) tarafımıza da vekalet ücreti verileceği inancıyla süre turum veya temyiz dilekçesi vermedik.
Mahkeme hakimiyle yaptığım şifahi görüşmede bu kararın tavzihini talep ettim bana tavzih yapılamayacağı söylendi.

Gerekçeli kararı(kesinleşmiş olmasına rağmen) bu gün mahkeme yazı işleri müdürlüğünden tebliğ aldım. Mahkemeye tavzih dilekçesi verip tavzihin reddini mi temyiz etmeliyim yoksa mahkemeye temyiz dilekçesi verip , temyiz talebimin reddi kararını mı temyiz etmeliyim? Zira ortada kesinleşmiş bir karar var her iki talebimde red edilecek. Başkaca başvuracağım bir yol varmı? Bu husularda yardımınızı bekliyorum.

İyi çalışmalar.