Mesajı Okuyun
Old 21-04-2008, 18:38   #1
Av.Bülent AKÇADAĞ

Varsayılan İdarenin vermiş olduğu görevsizlik kararı ve sonrası.

Değerli meslektaşlarım, daha önceden karşılaşmadığım bir durumu sizlerle paylaşmak istiyorum, bu konuda bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

399 sy KHK'ye tabi olarak Kapsam Dışı Personel olarak çalışan müvekkilin işine, çalıştığı kurumun X Fabrika Müdürlüğünce son verildi. İşlemin iptali için İdare Mahkemesine başvurduk ve idare mahkemesi (dava açıldıktan 9 ay sonra) iş mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verdi.

Şimdi yapmam gereken HUMK 193 gereğince görevli mahkeme'ye başvurmak bunu biliyorum ama usul olarak kafama takılan noktalar var. Sorularım ise şöyle,

1- Görevli mahkeme'de yeniden dava açılması gerekiyor bunu biliyorum. Peki bu dava sıfırdan somut olayın nasıl geliştiği, hukuk ve usule aykırı olan durumları izah eden işe iade davasımı olacak yoksa görevsiz mahkemedeki dosyayı istetmem kâfi gelecek mi?

2- İptal davasını doğrudan X fabrika müdürlüğünün Genel Müdürlüğü'ne açmıştım. İş Mahkemesi'nde ki İşe iade davasını, kurumun X fabrika müdürlüğünün ikamet adresinde açmam ve husumeti iş akdini fesheden X fabrika müdürlüğüne mi yöneltmem gerekecek?

3- Burda zamanaşımı işler mi ? İşe iade davalarının açılması için öngörülen 1 aylık hakdüşürücü süre bu durumda ne olacaktır ? öncesinde İdare Mahkemesine açtığım davadan dolayı davalı kurum zamanaşımı defini öne sürebilir mi ?

Kıymetli vaktinden feragat edip ilgilenen herkese şimdiden teşekkür ederim.