Mesajı Okuyun
Old 22-03-2010, 19:13   #16
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av_Mustafa
gelen son iki cevabı da değerlendirip,izninizle konuyu kapatmak istiyorum.Mehmet Saim bey demiş ki: "ben bu anlama gelecek hiç birşey göremedim.....Uzlaşma yolu varsa düseltilir,yoksa zaten kimse bişey diyemez." Benim ilk mesajımı tekrar okumanızı rica ediyorum.O mesaja baktığınız zaman acaba uzlaşılabilecek bir durum var mı,yok mu net olarak göreceksinizdir sanırım.Zaten uzlaşma yolu olsaydı,ben bu şekilde dile getirmez,şikayet yoluna gitmezdim.Sizin verdiğiniz cevaplar şu şekilde: Melik bey demiş ki: "Biz avukatlar insanların alacağını hiç masrafsız ve bedelsiz tahsil edenler değiliz. Mesleğimiz bir hizmet işi bunu untmayın. Bi bununla geçiniyoruz birazda bu taraftan yaklaşın." Melik bey,size sormak istiyorum,biz avukatlar tüccar mıyız?Gelen müvekkillere ya da borçlulara kazanılacak gözüyle bakalım.Biz hukukçular adaleti sağlamakla görevli insanlar değil miyiz?Burada mesele sizin de malumunuzdur ki 50 lira 100 lira değil.Burada bir yanlış yapılmış ve daha sonra da bu yanlışta ısrar edilmiş(üç hafta önce malum avukat beni arayarak "sen bana ben avukatım dedin halbuki stajyersin,eğer arkadaşın şikayetinden vazgeçmezse seni savcılığa şikayet ederim" dedi ve benim öyle bir söz söylemediğimi de belirtmeme gerek olmadığını düşünüyorum.). Bu yanlışı görmeme rağmen ben hukukçu olarak bana düşeni yapmazsam,doğru olanı kim yapacak söyler misiniz?
Saim bey demiş ki:"Biz avukatlar birbirimize zarar vermeyi en son düşünmeliyiz. Avukat meslektaşımızın bir hatası varsa onu kibarca uyarmalısınız. Hemen şikayet etmek de neyin nesi?" Benim ilk yazdığım mesajı okursanız durumun vehametinmin farkına varırsınız.
" "Adam, sahtekarlık yapmış olsa bile" onu koruyalım diyen hiç kimse yok." demişsiniz Saim bey ama bütün bunları bir araya getirdiğimde nedense bende öyle bir izlenim bırakıyorsunuz.
Son olarak,Özgür bey, "siz hakim olmuşsunuz" demişsiniz.Allah aşkına söyler misiniz banaher şey ortadayken bir kişiyi suçlamak sadece olaya sade vatandaş gözüyle bakmak mıdır?Bir insanın bana yalan söylediğini ben biliyorsam,suçu kanıtlanana kadar o kişi masumdur diyebilir miyim? Ayrıca knaatimce bu şekilde bir ayrıma da gerek yok.Hakimi de savcısı da avukatı da bir kamu hizmetlisidir.Üçü de adaleti yerine getirmek için çalışır.En azından böyle olması gerektiğini biliyoruz.
TBB Hizmet Kuralları'nın 27.maddesinden bahsetmiştiniz.Benim bahsettiğim şahıs Avukatlık Kanunu'nun 5 maddesini birden ihlal etmiş ve siz o kişi suçu kanıtlanana kadar masumdur diyorsunuz ve hizmet kurallarının iki maddesini ihlal ettim diye bana serzenişte bulunuyorsunuz.Ben bir hukukçu olarak diğer hukukçu meslektaşlarımın da benim gibi düşüneceğini zannettiğim için bu başlığı açmıştım.Bu kişinin yaptıkları nazara alınarak doğruya ulaşmakta etkili olmak istedim.Özgür bey son söylediğiniz itham da hiç hoş olmadı."Burada konu açarak delillerinizi kuvvetlendiremesiniz..." demişsiniz.Benim amacım delil kuvvetlendirmek değil.Sadece benim fikrimi paylaşan insanların çoğunlukla bulunduğunu zannettiğim bir ortamda fikir alışverişinde bulunmaktı.Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.Bu başlığı açtığım için de üzgün olduğumu belirtmek isterim.Saygıyla.

Sayın Av.Mustafa,

İlk mesajınızda
Alıntı:
bahsi geçen şahsı Konya Barosuna şikayet ettik.Aradan üç-dört ay geçtikten sonra karar verildi.Oybirliğiyle kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.
demişsiniz. Konya Barosu Disiplin Kurulu çok sayıda hukukçudan (avukattan) oluşur. Onlar, inceleyip oybirliği ile "kovuşturmaya yer olmadığı" kararı vermişse, -bu karar bozulana kadar-, kusura bakmayın ama ben sizin soyut iddianıza değil, o karara itibar etmek zorundayım.

BU itibarla benim yazdığım cümlelerden "Avukat sahtekar olsa bile onu koruyalım" manası çıkarmanız en hafif deyişle anlamsız ve haksız olur.

Evet belki haksızlık olarak görmüş olabilirsiniz ve hatta size telefonda "Avukat değilmişsiniz, sizi şikayet edeceğim!" demesine alınmış veya kızmış olabilirsiniz. Buna bir şey diyemem.

Alıntı:
Biz hukukçular adaleti sağlamakla görevli insanlar değil miyiz?[

Kesinlikle öyle olmamız gerekir. Ancak unutmamalıyız ki, öncelikle biz hukukçular adaletin kararına saygılı olmalıyız ve yargılama ile sübut bulmadıkça soyut iddialarla kişileri yargılayıp, bizlerin adını bile bilmediği bir avukatı sahtekarlıkla mahkum etmemeliyiz. Baro Disiplin Kurulu kararı da adaletin bir parçasıdır. Bunu unutmamalısınız! Dolayısıyla bu karara da bozulana kadar saygı duymalıyız!

Sonuç olarak: Lütfen hiç olmazsa bizim cümlelerimizden asla aklımızdan bile geçmeyecek manalar çıkarmayın!