Mesajı Okuyun
Old 25-01-2008, 00:41   #3
Mehmet Taşcı

Konya Valiliğinin kararı Tam isabet. Sayın Sevil Hanımın Yargıtay kararı da iyi.Gelelim asıl mesleye: Benzer bir davayı 3 yıl evvel açtım. Olay şöyle:
Mülkiyeti diyanet vakfına ait bir caminin minaresine baz istasyonu kuruluyor. Camiin hemen dibinde daha doğrusu minareden yaklaşık 7-8 metre ileride , cami duvarına bitişik 5 katlık bir bina mevcut. Binanını tüm dairelerinde insanlar ikamet ediyor ve daha kötüsü çocuklar ve yaşlı insanlar var. Bana geldiler ve dava açtık.
Davaya çok iyi hazırlandıktan sonra açtım. Davayı 1 - Komşuluk hukukuna aykırı davrandığı için M.K. 737.Md. ( camiye baz istasyonu taktırdığı- takılmasına kira karşılığı müsade ettiği için) cami maliki olan DİYANET VAKFINA karşı, 2- Baz isyasyonunu kuran GSM şirketine karşı ( B.K. 41 ve devamı maddeleri ile M.K. 24. ve devamı md. dayanarak -kapsamında ) açtım.
Talep kısmında 1- Baz istasyonun sökülmesini 2- Müvekkillerimin duyduğu manevi acıya karşılık her müvekkilim için cüz'i bir rakamda ( 50 YTL) manevi tazminat talebinde bulundum.
SONUÇ: Şimdi sıkı durun; Baz istasyonunun sökülmesine karar verildi . Davalı GSM şirketine karşı açtığımız davanını KABULÜNE karar verildi. Ancak DİYANET VAKFI aleyhine açtığımız davanını REDDİNE karar verildi. MANEVİ TAZMİNAT istemlerimiz REDDEDİLDİ. karar düzeltmeye yolladık , değişen birşey olmadı.
Ne diyelim ki! Konya valiliği davamıza baksaydı hiç olmasa DİYANET VAKFI ALEYHİNE AÇTIĞIMIZ DAVA ( m.k. 737 md.) kabul olurdu. Valiliği taktir etmemek mümkün değil.
Olayın trajik yönü de: Biz dava dilekçemizde bu istasyoların kansere yol açtığını belirtmiştik. davanın açılmasında 1 yıl sonra aynı binada ikamet eden ve bu davada bana vekalet vermiş olan müvekkillerden biri KANSER oldu.
Diyanet vakfı Kilise müessesesini geçti. Holding gibi maşallah. Türkiye de istediği her caminin minaresine baz istasyonu kurmak üzere KİRAYA veriyor. Enterasan olan da bu camiler milletten toplanan yardımlarla vatandaşlar tarafından yapılıp Diyanet vakfına veriliyor.
MENVİ TAZMİNATA GELİNCE: GSM operatörü şirket Telek. Kurulu Bölge Müdürlüğüne 10 Wat gücüde bir cihaz kurmak için geçici sertifika lmıştı. Keşifte kulu olan cihazın l5 Wat gücünde olduğu tespit edildi. Yani daha güçlü bir baz istasyonu kurmuştu. Yönetmelikteki güvenlik sınırlarını fazlasıyla İHLAL etmekteydi ve bunu KASITLI OLARAK YAPMIŞTI. ( Çünkü Telek.Kurulu Bölge Md. bina çok yakın olduğu için izin vermeyecekti..) Biz tüm bunları en ufak durksamaya yer vermeyecek şekilde ıspat ettiğimiz halde MANEVİ TAZMİNAT alamadık.
BAZEN HUKUKİ MESELELERİ TARTIŞMANINI NE KADAR ANLAMSIZ OLDUĞUNU BU DAVADA MALESEF DAHA İYİ ANLADIM. Hukuk Zenginler ve İmtiyzlılar için mi var? Yoksa fakirler ve sıradn insanların ezilmişliğini önlemek için mi? GSM operatörlerine kimse söz geçiremiyor. Teşekkürler Konya Valiliği
Saygılarımla.