Mesajı Okuyun
Old 15-08-2022, 10:01   #3
Metrdotel

Alıntı:
Yazan alagoz81
Ortaklığın giderilmesi davaları maktu harca tabidir. Bende baktım uyaptan şimdi değer istiyormuş. Orda uygun bir miktar yaz. zaten değer bilirkişi raporunda ortaya çıkar. Ortaklığın giderilmesi davası harç ücretleri maktu harç olarak belirlenmiştir. Yani ödenmesi gereken ücret taşınmazın değeriyle orantılı olmak zorunda değildir.

İntikal gerçekleşmiş ise tapuda artık müvekkilin dedesi değil tam aksine mirasçılar tapu sahibi olarak belli olduğundan dolayı veraset ilamına gerek yok.

Müvekkil geldiğinde e devlet şifresi var ise web tapu sitesine girip ordan e devlet şifresi ile girip dava açacağın tapu kaydının bir çıktısını alman yeterli. ayrıca vekalet alırsan tamamdır. Ayrıca bir belgeye gerek yok. Bu arada söz konusu dava açacağın yerin üstünde bina var mı bahçe mi tarla mı tam olarak öğren bunu sor çünkü mahkemece keşif yapılmak istendiğinde sana bu husus sorulacaktır.

Müvekkilin ile avukatlık sözleşmesi yapman ilerde yararına olur masraflar ile paranı önceden alamaya çalış avukatlık ücretini vermiyorsa önden peşinat almaya çalış kalanı taksit yap sözleşmende yaz. Çünkü müvekkiler para istenince canları gidiyor gibi olurlar yani ketumlar.

İlerde faydalı olması açısından : Ortaklığın giderilmesi davası satış yoluyla giderilmesine karar verilip kesinleştiğinde satış memurluğuna dosya gidecek orda parsel başına satış masrafı istenecek. Bu masraf en son 10.000TL civarı idi. bunu da araştır bence. Normal halde satış yapılırken icra satışları gibi yapılır. % 50 olarak. Ama müvekkilin kısıtlı ise ve kendisine vasi atanmış ise veya karşı davalılardan biri kısıtlı ise bu durumda kısıtlılık kararı verilen Sulh Hukuk Mahkemesine durumu açıklar nitelikte dilekçe yazıldığında Sulh Hukuk Mahkemesi dosyayı kendi alıp satış memurluğunda satış yaptırırki bu durumda taşınmaz değerinin % 50 si olarak satış yapılmaz % 100 üzerinden satış yapılır. Bu durumda taşınmaz satılırken zararın azalabilir. Bunu kendine bir dipnot olarak alabilirsin. başımıza geldi icradan taşınmaz satışı yaparken.

Benim bildiklerim bunlar hatam varsa düzelten olursa sevinirim.Bilgilerim eksik olabilir.

Verdiğiniz bilgiler için çok çok teşekkür ederim özellikle sondaki kısıtlılık ile ilgili verdiğiniz bilgilere hiçbir yerde rastlamamıştım o yüzden bilhassa bu kısım için teşekkür ederim