Mesajı Okuyun
Old 28-12-2013, 21:00   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Konuk
Eşimle ayrıldık ancak boşanma davası konusundaki anlaşmazlığımız nedeniyle mahkeme yolunu henüz kullanmadık.
Eşimin borcu nedeniyle kendi şahsım adına bankadan ihtiyaç kredisi çektim ve bu parayı eşime verdim.
Bankanın yasal takip başlatabileceği 90 günün dolmasına çok az bir süre kaldı. 90 gün dolduğunda icranın başlatılması ve haciz gönderilmesi durumunda hacizin eşime gönderilmesi için bu son 10-15 gün içerisinde ikemetgah'ımı eşimin adresi olarak gösterip bankaya sunmam yeterli olur mu?

Ayrıca şu an yeni işe başladım ve kredi ödemesinin takibi esnasında öncelikle haciz işlemimi yapılır yoksa maaşıma mı el konulur? Kredi borcunun tamamı eşime ait olduğu için bu parayı ödemek istemiyorum ne yapabilirim?
Sayın Katılımcı;

Banka nezdinde borçtan şahsen sorumlu olduğunuzdan, başlatılabilecek bir icra takibi sonrasında tarafınıza ödeme emrinin tebliğinin ardından yasal süre geçince ödeme yapmaz iseniz alacaklı banka, maaşınızın 1/4 (dörtte bir) oranındaki miktarına haciz koyabilir.

İkametgah değişikliği yapmanız, değişiklik sonucunda eşinizin adresini dahi vermiş olsanız borçtan sorumluluğunuzu ortadan kaldırmayacaktır.

Ancak, bankaya olan borcunuz kapandıktan sonra eşinizden, ödediğiniz bedelin tahsilini talep edeceğiniz bir alacak davası açılabilir.

Elbette ki söz konusu davada, krediyi eşinizin kullandığını ispat etmekle mükellefsiniz.

Hak kaybına uğramamak için doğrudan avukat desteği almanızı öneririm.

Saygılarımla..