Mesajı Okuyun
Old 18-06-2013, 13:37   #1
Konuk

Varsayılan miras,velayet

herkese merhabalar,emeği geçen yardımcı olan bütün herekese çok teşekkürler. ben 1,5 sene önce ikinci evliliğimi yaptım.ilk evliliğimden olma 12 yaşında çocuğum var.velayeti bende,benim yanımda kalıyor.eski eşimse imam nikalı biriyle beraber yaşıyor ve ondanda 2 tane çocuğu olmuştur.yani gayri meşru bir hayat yaşıyor.

şimdi ben geçen hafta kanser olduğumu öğrendim gelecek hafta ameliyat olacağım. eğerki ameliyatda yada ameliyatdan sonra ölürsem
1-kızımın velayini tekrar eski kocam alabilirmi,yoksa benim annem ve babam alabilirlermi.çocuğum kendi isteğiyle nerede yada kiminle kalacağını seçebilirmi.

2- benim 2000 yılında aldığım bir evim var,ayrıca ikinci evliliğimden sonrada bir ev aldım. bunların dışında banka hesabındada paralarım var.ben bu mirasımı istediğim kişeye nasıl bırakabilirim.yasal varislerim şuandaki eşim ve kızım herhalde.

kızıma kalırsa mirasım velayet eski eşime geçerse ki ben ona kalmasını istemiyorum.şuanki eşim ise bu mal varlığımda hiç katkısı yok onunda almasını istemiyorum.

3-mal varlığımı bırakacağım kişiyi kendi el yazımla yazıp o kişiyemi vermeliyim.yada nasıl bir yol izlemeliyim.
yardımcı olursanız çok sevinirim. Allah razı olsun.