Konu: Bozuk ilaç
Mesajı Okuyun
Old 03-11-2009, 10:35   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Standartlara uygun ilaç yapmayan firme,bu ilacı hastaya veren eczacı kasten veya ihmal nedeni ile hem tedavinin gecikmesine,hem de bir çok riskli etkinin olabilme ihtimaline yol açtıkları için kusurludur.

2-Üretici firma ve ilacın standartlara uygun olmadığını bilen/veya özen eksikliği sebebi ile bilmesi gerektiği halde ihmal ederek satışı yapan eczacı hakkında tazminat davası açabileceğinizi düşünüyorum.

3-Ayrıca eczacı hakkında bağlı bulunduğu meslek odasına şikayet hakkınızı da kullanabilirsiniz.

4-Firma hakkında Sağlık Bakanlığına şikayette bulunabilirsiniz.

5-Koşulları varsa hatalı üretim nedeni ile mesleğinde tedbirsiz ve dikkatsiz davrananlar hakkında görevi ihmal veya görevi kötüye kullanma sebebi ile savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

6-İş yükünün yoğun olması sebebi ile yargılama sürelerinin uzadığı doğrudur.Fakat bu sorumluların sorumluluktan kurtulmaları anlamına gelmez.Hata yapan özensiz davranan sonuçlarına katlanmalıdır.Bu nedenle dava açma konusunda caydırıcı söyleyişlerde bulunanları dikkate almamanızı öneriyorum.

Kararı tamamen kendi özgür iradenizle siz vermelisiniz.

7-Tazminat davasının sonucunun ne olacağını tahmin etmek mümkün değildir.
Fakat açılacak manevi tazminatta davanın reddi durumunda karşı tarafa nispi vekalet ücreti ödenmemesi,davanın kabulü halinde en fazla sizin lehinize hükmedilen miktar oranında vekalet ücretine hükmedilmesi lehinize bir durumdur.

Mutlaka bir avukattan hukuki destek almanızı,mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.