Mesajı Okuyun
Old 11-10-2007, 12:05   #1
av. mustafa

Mesaj aracın hurdaya çıkarılması ve trafikte kayıtlı olan malikin vergi borçlarını ödemesi

merhaba iyi günler.benim başımda bir olay var ve de baya karışık bir durum.
Müvekkilime ait 1981 model bir pkap bulunmakta.Ancak müvekkilim söz konusu aracı 1996 yılında bir galericiye satması için veriyor.Galerici de müvekkilime ben aracı en kıza zamanda satarım ö yüzden aracın tescilini trafikten ben almayayım sattığım kişi alır boşuna masraf yapmayalım diyor.Ancak galerici müvekkilimden kendi adına aracın satışı konusunda vekalet çıkarmasını söylüyor.Müvekkilim de vekaleti çıkarıyor ve galerici aracı A şahsına satıyor.Müvekkilim daha sonra başı ağrımasın diye galericiye çıkarmış olduğu vekaleti noterden tekrardan iptal ettiriyor.Galericin satmış olduğu A şahsı da müvekkilime ait aracın kaydını kendi üstüne almıyor. Sonra A şahsıda hurdacılıkla uğraşan başka bir şahsa bu aracı satıyor. Şu an aracın ne durumda olduğu faiili meçhul.En son duyulanlara göre araç çalışmaz durumdaymış ve trafiğe çıkacak durumda değilmiş.Aracın hurdaya çıkıp,parçalanıp parçalanmadığı da belli değil.
Araç hala trafik de müvekkilim adına kayıtlı olduğu için vergi dairesi aracın vergi borçları için müvekkilime başvurmakta.?
Ayrıca müvekkilimin aracı sattıktan sonra alan şahısların da işlemiş olduğu trafik suçlarından dolayı borçları da müvekkilimden talep edilmekte.?
Bu durumlar karşısında benim izlemem gereken yol ne olmalı.Site içresindeki birkaç açıklamaya baktım aslında ama kafam daha da karıştı bakınca.Kimi arkadaşımız mülkiyet kaydının düzeltilmesi içini hukuk mahkemelerinde davaaçılmalı demekte,kimi arkadaşımız sicilin terkini için idare mahkemesine dava açılmalı demek de, kimi arkadaşımız da vergi mahkemesinde dava açılmalı demekte.Ben bu yollardan hangisine başvuracağımı anlayamamış bulunmaktayım.
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.