Mesajı Okuyun
Old 28-05-2008, 12:40   #12
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sigaranın değerse acıtan bir nesne olduğunu, ilk kez 5-6 yaşlarında öğrendim. Babamın sigara tiryakisi bir arkadaşı, nehirde balık avlıyordu. Ben de merakla onu izlerken, nasıl olduysa yanan sigarası elimdeki iki parmağın, tam ortasına, en zayıf noktasına değerek, yaktı. Sigarayı beraberce lanetledik.

Sigaradan nefret eden aile bireylerimle büyürken, ben de en az onlar kadar fanatik bir sigara aleyhtarı idim. Bu aleyhtarlığım, içenleri hakir görüşüm, onlara üzülüşüm, neden bu kadar dirayetsiz olduklarını ve bu dumanı üflemekten acaba ne anladıklarını düşünüşüm, üniversite son sınıfa dek sürdü.

Son sene ne olduysa, nasıl karar verdiysek, en az benim kadar aleyhtar olan tıp fakültesi bir öğrenci arkadaşımla, bunaldığımız final döneminde farklı bir şey yapmak istedik. O mu beni, ben mi onu kandırdık, ayırmam güç, çünkü ikimiz de gerçekten sigaraya hiç mi hiç meraklı değildik.

İlk 2 gece, yurda döndüğümüzde aldığımız bir paketi bölüştük, 3. gece ,ikimiz de birbirimizden habersiz, gündüz okullarımızda paket aldığımızı gece şaşırarak öğrendik. Gündüz içmeyip, gece içmelerimiz epey sürdü (İkimiz de sigara içmeyen insanlar olarak tanınmakta iken, okullarımızda karşılaşacağımız eleştirileri göğüslememeyi seçmiştik büyük olasılıkla)

O gün bugündür, yarısı aleyhtar yarısı tüketici olarak geçen ömrümde, sigara tiryakileri için kurduğum cümleleri ve değer yargılarının en acımasızlarını da bilen bir içici olarak, içmeyenleri kazanımlarından ötürü kutluyor, ancak tiryakilerle ilgili olarak yorum yapmalarına dair de bir başka yasak ve yasal düzenleme yapılmasını talep ediyorum!

Saygılarımla...