Mesajı Okuyun
Old 22-12-2017, 13:40   #3
Baritone

Sayın Av. Hulusi Metin,

Öncelikle mesajınız için teşekkür ederim.

Şirketin davaya katılmasının (yani fer'i müdahale olarak anlıyorum) pratik anlamda sorumluluk esasına dayalı tazminat davası ile pek örtüşmediği kanaatindeyim. Zira bilindiği üzere üçüncü kişi ancak yanında katılmasında menfaati olan taraf yanında davaya katılacaktır. Somut olayda tazminatın Şirkete ödenmesi talep edilmektedir, yani Şirket'in menfaati ilk bakışta davacı yanında katılmak yönündedir. Diğer yandan, Şirket'in davaya katılması hususunda karar alacak olan kimdir ? Şirket'in yönetim organı olan Yönetim Kurulu'dur. Sorumluluk davasında davalı kimdir ? Yönetim Kurulu Üyeleri'dir. Dolayısıyla ortada bir menfaat çatışması var ve Şirket bu sebeple davaya katılmaz/katılamaz. Şayet önceki yönetim kurulu üyeleri aleyhinde olsa idi dava ve mevcut yönetim kurulu üyeleri farklı olsaydı, o zaman söylediğiniz gibi katılma düşünülebilirdi kanaatindeyim. Sizin görüşünüz de bu yönde midir ?

Vekalet ücreti konusunda ise pek tereddüt etmiyorum, vekalet ücreti taraf lehine hükmedilecektir (gerekçeli karar henüz yazılmadı) ve davacı tarafından icraya konabilir. Benim tereddütüm tazminatın nasıl icraya konacağı hususundadır.

Tekrar teşekkürler üstadım...

Saygılarımla