Mesajı Okuyun
Old 14-11-2011, 11:46   #1
alperyldrm

Varsayılan Tapu kütüğünde "tapu iptali tescil davası açıldığına ilişkin" bilgi - İyiniyet

Merhaba,

2000 yılında bir gayrimenkul ile ilgili "tapu iptali ve tescil davası " açılıyor. Mahkeme, birçok kez tedbir talep edilse bile tedbir talebini kabul etmiyor. Ancak davanın açıldığına ilişkin bilgi Tapu kütüğüne işletiliyor. ( ../..2000 tarih .... yevmiye numarası ile dava açılmıştır)

2000 yılında açılan bu tapu iptali ve tescil davası 2011 yılında kesinleşiyor (Yargıtay onama/karar düzeltme red) ve tapunun iptali ile müvekkiller adına tesciline karar veriliyor.

Ancak Tapu İptali ve Tescil davası sürerken, Tapu iptali ve tescil davasının davalısı bu gayrimenkulü 2008 yılında 3. şahsa satıyor ( Mahkeme zamanında tedbir verseydi bu olmayacaktı tabiki)

Şimdi 3. şahsa karşı açılabilecek yeni bir tapu iptali tescil davasında, 3.Şahıs, "ben gayrimenkulü satın alırken tedbir yoktu ben iyiniyetliyim" diyebilir mi?

Yoksa gayrimenkulü satın alırken tapu kütüğünde açıkça yazan "davanın açıldığına dair şerh", aleniyetlik ilkesi gereği 3. şahsın iyiniyet savunmasını çürütebilir mi?

Tedbir ve iyiniyet ile ilgili birçok Yargıtay kararı bulunmakta ama davanın açıldığına dair şerh ve iyiniyet hakkında herhangi bir Yargıtay Kararı bulamadım.

İyi Çalışmalar