Mesajı Okuyun
Old 17-01-2011, 14:28   #18
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Sibel SEVİNÇ
Karşılıksız çek keşide etmek fiili şikayete bağlıdır. Bu nedenle evrakta sahtecilik yada dolandırıcılıkla karıştırmamak gerektiği kanaatindeyim.
Dolayısıyla kamunun burda zararı değil tam aksine birden paydaş olma talebi sözkonusudur.kanaatindeyim

Değerli meslektaşım,

Hayır, elbetteki kamunun güvenine (197-212), malvarlığına (141-169) veya ekonomi, sanayi ve ticaret aleyhine işlenen suçlarla (235-242) karıştırmıyorum.

Ancak, yasakoyucunun karşılıksız çek suçunu ihdas etmekle öngördüğü gayeye (ratio legis), suçtan korunan hukuki menfaate dikkat çekmek istedim. Netice itibariyle, şikayetçi olunduğunda kamu adına takibe değer görülür bir hukuki menfaat söz konusudur. Üstelik, yasakoyucu, yeni bir özel ceza kanunu (5941) çıkarmak suretiyle konuya verdiği önemi ortaya koymuştur.

Demek istediğim şudur: kambiyo evrakının genel olarak ticaret hayatının bütününde güvenli olarak dolaşımında ve kambiyo evrakına (çeke) ödeme aracı olarak güvenin sağlanmasında ve bu güvenin devamında "salt somut alacaklının menfaatini aşan" toplumsal/ekonomik menfaat bulunmaktadır. Bu yönleri de düşünmek üzere bir pencere açmak istedim. (Benim çek suçu ile ilgili düşüncelerimin küçük bir kısmı daha önceki 4 ve 10 no.lu mesajlarımda da yazıyor esasen.) Saygılarımla.