Mesajı Okuyun
Old 03-11-2011, 14:54   #127
üye16777

Alıntı:
Yazan Canavar Avukat
Arkadaşlar bu konulardan farklı olarak başkaca gelişmeler de duydum bazı kaynaklardan; ancak doğruluğu konusunda emin değilim. Önümüzdeki 5 yıllık dönemde, aynen doktorlarda yaptıkları gibi yurt dışından ithal avukat getirtip burada büro açmasına ve avukatlık faaliyetleri yapmasına izin verilecek. Ayrıca avukatlık tamamen ticari bir faaliyet haline getirilerek avukatların limited şirket kurmalarına ve ortaklık yapmalarına izin verilecek. 5 sene sonunda avukat sayısının 110.000 civarında olacağı öngörülmekte. Arabulucuk zaten malumunuz.

Bu konularda bilgisi olan arkadaş var mıdır ?

Şu anda bildiğim kadarıyla yabancıların hukuki alanda yalnızca kendi hukuk alanlarında danışmanlık yapmalarına izin veriliyor. Bu hükümden yararlanmak amacıyla Türkiye'de faaliyet gösteren bazı yabancı hukuk büroları zamanla yasanın çizdiği sınırı aşıp da bazı yaptırımlara maruz kalınca çareyi bazı avukatlarla anlaşıp türk hukuk büroları aracılığıyla faaliyet göstermekte buldular. Yani şu anda pratikte zaten yabancılar kısıtlı da olsa avukatlık yapıyorlar. Zira pratikte yabancıların farklı bir modelde Türkiye'de avukatlık yapabileceğini de pek sanmıyorum. Böyle bir düzenleme hazırlığı olduğunu duymadım ama düzenlemenin rekabeti arttıracağını da zannetmiyorum.

Avukatların ticaret yapma yasağının kaldırılması yada limited şirket halinde örgütlenmelerine baroların karşı çıkacağını düşünüyorum. Bu düzenleme gelene kadar çokça tartışmalar yaşanacağı aşikar. Çünkü her şeyden önce bu hususta tekelleşmenin önüne geçilmesi için bir takım tedbirler alınması gerekmektedir aksi halde bağımsız bir şekilde avukatlık yapmak imkansızlaşacaktır. Bu ise klasik anlamda avukatlığın bitmesi demek. Ancak şirketleşme bir anlamda profesyonelleşmeyi de getirebilir. Şimdiden daha büyük her hukuk dalının kendi içinde uzman avukatlarından oluşarak bölümleştiği tabiri caizde hastane tipi hukuk bürolarının artmasıyla serbest çalışmayan avukatlar için yeni bir istihdam yaratabilir. Yine şirketleşme hukuk bürolarının uzmanlık alanlarını daha kolay ifade edebilmelerini sağlayabilir. Zira ben sayı arttıkça şirketleşmenin bir ihtiyaç haline geleceğini düşünüyorum... Elbetteki artı ve eksilerini bir arada düşünmek gerekir...