Mesajı Okuyun
Old 30-07-2013, 15:28   #3
Yeminli Mütercim

Varsayılan Yeminin nasıl ihlal edildiği hakkında

Alıntı:
Yazan sedaciftci
Sayın Yeminli Mütercim,

Yeminin tam olarak hangi kısmının ihlal edildiği mühim, zira mesleki anlamda bir sıkıntı varsa bağlı bulundukları odaya şikayet edilebilir,

Sayın sedaçiftçi;
ihlal edildiği kısım şu:

Bilançoyu malumdur şirket yönetimi hazırlıyor ve bu durum da çoğunlukla bilanço gerçeği yansıtmıyor. Bu yüzden de anonim şirketten kanunen bağımsız denetim isteniyor; yani bilançoda sunulan rakamların gerçeği yansıtıp yansıtmadığı ortaya çıkmalıdır.

Buyurun ilgili tebliğden: (bu denetimi bir yeminli müşavir yapmaktadır)

MADDE 12 - (1) Bağımsızlık, mesleki faaliyetindürüst ve tarafsız yürütülmesini sağlayacak bir davranış ve anlayışlar bütünüdür.
(2) Bağımsız denetim kuruluşları ve bağımsızdenetçiler, bağımsız denetim çalışmalarında bağımsız olmak zorundadırlar. Bağımsız denetçilerin dürüst vetarafsız olmaları yanında, bağımsızlıklarını ortadan kaldırabilecek özel durumlarının dabulunmaması gerekir.

Halbuki bilançoların gerçeği yansıtmadığı basın ve medyaya yansıdığı gibi çeşitli hissedarlık bilançoya yansımayan milyar liralık rakamları da yazılı olarak ilgili yeminli müşavire bildirmişler.

Böyle olduğu halde yeminli mali müşavir bunları hiç dikkate almayarak denetimi yapmış ve ilgili kanun/mevzuatı ihlal etmiştir.

İlgili oda TÜRMOB'a şikayet edilmiş, ancak herhangi bir cevap ta alınamamıştır.

Bu durumlar da -umumun istifadesine binaen- şikayet mercii genel olarak hangisidir ?

Cevaba peşinen teşekkürler

Saygıyla
Almanca Mütercim