Mesajı Okuyun
Old 01-03-2007, 17:30   #86
Hekimbaşı

Varsayılan Biraz sevap işlemekten zarar gelmez

Sn.Katılımcılar,

Buraya yazmam doğru oluyor mu bilmiyorum ama,hoş bir sohbet diye bulaşmak istedim. Umarım bozmam. Bir seferlik yazacağım, merak etmeyin.

Sn.Özdemir' e hak veriyorum; insanın kendi mesleğinden eşi olması çok da heyecanlı olmaz gibi görünüyor bana. Bunu yaşamakta olan arkadaşlarım da pek memnun görünmüyorlar aslında. Daha az üretken bir birliktelik oluyor çünkü. Para, pul açısından demiyorum; hayat görüşü açısından. Her ne kadar uyku düşüldükten sonra kalan yaşamımızın çoğunu eşimizden ayrı geçirsek de, en çok şeyi eşimizle paylaşıyor, en önemli konularda ortak kararlar alıyoruz. Kaçınılmaz bir durum. İşte öyle zamanlarda karşımızdakinin başka bir öğretiden gelmesi renk katıyor. İş öyküleri hakeza. Zaten bütün gün hastalarla uğraşmışsa, bir de eşinden hasta öyküleri dinlemek bir hekim için hiç de iç açıcı değil. En azından merak uyandırmaz.

İkinci konu, farklı çevrelerin yararı. Basit bir çıkar meselesi gibi dursa da, önemli. Daha fazla insanla, daha çeşitli ilişkiler kurmak zorunda kalıyorsunuz en azından. Bunu birbirinin deneyiminden yararlanmak açısından da değerlendirmek mümkün.

Öte yandan; aynı meslekten olsun olmasın, eşlerin aynı yerde çalışmaları bana göre de kısıtlayıcı. Yukarıdaki yararların tümü ortadan kalkıyor; üstüne üstlük aynı insanla bir bütün gün birlikte oluyorsunuz, ve ilişkiniz etkileniyor, daha fazla yıpranıyor. Kaldı ki, meslek aynıysa, daha büyük felaket bence, çünkü iş kendinizin değilse, üçüncü şahıslarla ilişkiler ve yükselmedeki sorunlar ister istemez olumsuzluklara yol açabiliyor.

En iyisi, Sn.mehtapa99 un dediği gibi insan olsun; ama mümkünse başka işyerinde çalışan, başka meslekten olsun derim. Entellektüel açıdan eşit, sosyo-ekonomik açıdan aynı katmandan olması da işleri kolaylaştıran, iyi birşey. Hani büyükler der ya: davul dengi dengine ...

50 yıllık gözlem, 32 yıllık arkadaşlık, 25 yıllık evlilik deneyimi bu. İnsan ana babasından duyduğu zaman bunları pek ciddiye almıyor, koşullandırmak istiyorlar gibi geliyor. Nitekim ben de dinlemedim, kendi bildiğimi okudum. Üçüncü şahıslardan duyunca ne oluyor, bilemiyorum. Umarım işe yararlar. Yine büyükler der ya: yuva yapmak sevaptır. İyisinin kurulmasına yardım etmek de sevaptır herhalde?

Saygılarımla,