Mesajı Okuyun
Old 21-09-2006, 14:07   #9
av.aslıhan

Varsayılan idari para cezasına itiraz

Alıntı:
Yazan Av. Esra Elif Şener
bar işleten müvekkilimizin işyerinde Çevresel Gürültünün Kontrolü ve Değerlendirilmesi Yönetmeliği'ne göre ölçüm yapıldığı iddia edilerek buna göre tutulan tutanak sonucun Valilik'te oluşturulan bir komisyon kararıyla Çevre Kanunu'na göre 12.000 YTL idari para cezası verildi.Bu ceza Kabahatler Kanunu'na göre düzenlenen bir tutanakla yine Kabahatler Kanunu hükümleri uyarınca müvekkile tebliğ edildi.Biz de Kab. Kan. gereğince süresinde Sulh Ceza Mahkemesi'ne başvurarak karara itiraz ettik.İdare Mahkemesi'ne de başvurmamız gerekiyor mu? Konuyla ilgili bilgisi veya deneyimi olan meslektaşlardan acilen cevap bekliyorum.30 günlük süreyi kaçırmadan.Şimdiden çok teşekkürler.

Esra hanım merhaba,
Kabahatler Kanunu gereğince idari para cezalarına itirazlar Sulh Ceza Mahkemelerine yapılıyor. İdare Mahkemesine müracaat etmenize gerek yok. Kabahatler Kanununun yürürlüğe girdiği sıralarda kesilen bir idari para cezası için idare mahkemesine müracaat etmiştim. İdare mahkemesi görevsizlik kararı verdi. Şuanda idari para cezalarına itirazlara sulh ceza mahkemeleri bakıyor. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum