Mesajı Okuyun
Old 27-01-2005, 14:01   #8
Av.Levent

Sayın nfb;

Sorduğunuz sorulara aynı numara altında cevap vermeye çalışacağım.

C.1- Kanun ile yetki verilmiş ise yönetmelikte ceza verecek idari makam belirlenebilmelidir. Ama 4857 sayılı kanunun 108. maddesinde ceza verecek makam açıkca gösterilmiştir. Bu da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölge Müdürlüğüdür.

C.2- Gerçekten 4857 sayılı kanunun 30.maddesinde terör mağduru işçi çalıştırma zorunluluğu getirilmiş fakat aynı kanunun ceza hükmünü içerir 101.maddede her ne sebeple ise sakat ve eski hükümlü yazılmış, terör mağduru yazılmamıştır. Bu ilk başta bir boşluk gibi görünsede bana göre 101. madde de eski hükümlü ve sakat işçi tabirleri örnek niteliğinde sayılmıştır. Terör mağduru ibaresinin olmaması kanun koyucunun ceza verilmesini düzenlemek istemediği gibi bir anlam çıkartılamaz. Burada kanun koyucunun maddeye düzenlemedeki amacına bakmak gereklidir.

İtiraz mercii 4857 s.kanunun 108. maddesi gereği İdari Yargıdır.

C.3- Bilindiği gib 4857 sayılı iş kanunu sonradan çıkmıştır. Yani bir nevi 3713 ilgili ceza maddesini yürürlükten kaldırmıştır. Bundan sonra yani 4857 sayılı yasanın yürürlüğünden itibaren terör mağduru çalıştırma yükümlülüğüne aykırı hareket eden işverenlere de 750 milyon Türk Lirası ceza verilecektir. (Bu benim düşüncemdir.) Aksi olurmu? bekliyeceğiz

C.4 Değerli meslektaşlarımın cevaplarını bende bekliyorum.

C.5 AİHM'ne taşınacak olursa hangi insan hakkının ihlal edildiğini gerekçe göstereceksiniz? Adil yargılanma hakkının ihlalini mi?
Belki olabilir.Zira İmralıda ki yargılamada da DGM hakkında buna benzer bir karar çıkmıştı AİHM'nden.

Saygılarımla.