Mesajı Okuyun
Old 09-11-2011, 13:34   #4
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Türkiye Barolar Birliği Disiplin Kurulu Kararı 2005/318E, 2005/399K.
...O halde tek başına çalışan avukatın usulüne uygun olarak prosedürü tamamlamadan ve birden fazla avukatın katılımı ile gerçek bir "Avukatlık Ortaklığı" kurmadan, "Avukatlık Ortaklığı" ve/veya yasa ve yönetmeliğe aykırı da olsa, "Hukuk Bürosu" ibaresi kullanması, kendisine haksız iş temin etmeyee, meslektaşlar arasında haksız rekabete yol açmaya yönelik ve aynı zamanda kamuyu yanıltıcı bir davranış olduğu tartışmasızdır...
Hukuk Bürosu ya da Avukatlık Bürosu ibarelerinin tek başına çalışan bir avukata ait tabelada/kartvizitte yer almaması gerektiğine katılmıyor, hatalı buluyorum. Bu ibarelerin, tek başına çalışan bir avukatın nasıl haksız bir iş temin etmesine yol açacağını da anlayabilmiş değilim. Bu algı, önceleri var olsa da artık kamuoyunda da kanıksanmış ve hukuk bürosu olduğu belirtilen bir büroya adım atan vatandaş, "burada sadece tek avukat mı çalışıyor?" şeklinde bir tepki vermemektedir çoğu zaman.

Şahsen büro tabelamın "Avukat Engin EKİCİ" şeklinde olmasını tercih ettim ancak diğer şekillerde de olması sakınca teşkil etmezdi diye düşünüyorum. Kanaatimce haksız rekabet, asgari ücret tarifesinde belirtilen bedellerin altında hizmet sunmakla gerçekleşir.