Mesajı Okuyun
Old 31-12-2007, 19:00   #2
Themis99

Sayın katılımcı,
Tek başına temizlik takıntısı boşanma gerekçesi olmayabilecekken;sizin durumunuzda bu boşanma nedeni olabilir.
Bu takıntı akıl hastalığı seviyesinde ise,akıl hastalığı sebebi ile de boşanma davası açılabilir(psikoloji konusunda uzman olmadığımı yalnızca tahmin yürüttüğümü lütfen gözden uzak tutmayınız).

Eşinizden görmüş olduğunuz fiziksel ve psikolojik şiddet, başlı başına bir boşanma nedenidir.
Şiddetli geçimsizlik ve aile birliğinin temelinden sarsılması nedenlerine dayanarak boşanma davası açabilirsiniz. Dilekçenizde olayları detaylandırmanız faydalı olabilir.

Davayı sizin açmanız hak kaybına yol açacak bir durum değildir.

Medeni Kanun hükümlerine göre evlilik birliğinin sona ermesinde kusursuz olan eş , kusurlu olan eşten belli miktarda yoksulluk nafakası, maddi ve manevi tazminat isteme haklarına sahip bulunmaktadır.
Mahkemeden eşinizin size yoksulluk nafakası vermesini isteyebilirsiniz.

Özellikle, çocukların velayeti kendisine verilmeyen eş, çocuklar için iştirak nafakası ödemek zorundadır.
Hakim, çocukların velayetini kime vereceğini tespit ederken çocukların yararını göz önünde tutar. Buna göre çocukların anne ve bakım şefkatine muhtaç olacak yaşta olup olmadığına, hangi tarafın çocuklarla daha çok ilgilendiğine,çocukların eğitim ve sosyal çevresine ve benzeri durumlara bakar .Çocuğun üstün yararını göz önünde tutar.Velayeti buna göre belirler. Çocukların yaşı büyük ise mahkeme onlara da kimde kalmak istediklerini sorabilir.

Katkı payı alacağınız için dava açma hakkınız bulunmaktadır.

Şu anda oturduğunuz evin aile konutu olarak özgülenmesini mahkemeden isteyebilir; ve mahkemeden dava sonuçlanıncaya kadar burada oturmak yönünde karar verilmesini isteyebilirsiniz. Aile konutu olarak özgülemeye ilişkin kararı tapuya işleterek evin satışına engel olabilirsiniz.

Davanın uzun sürüp sürmemesi hususu bulunduğunuz ildeki mahkemelerin iş yoğunluğu ve delillerin toplanması ile yakından ilgilidir. Bu konuda net bilgi vermek mümkün değildir.
Kendi psikolojik durumunuz, gördüğünüz şiddetin kanıtlanması yönünden yararlı olabilir. Bunun için Adli Tıp Kurumundan yardım alınacaktır.
Haklarınızı güvenle kullanabilmeniz için bir avukatan hukuki yardım almanız; mali durumunuz buna uygun değilse bulunduğunuz ilde ki baronun adli Yardım bürosuna müracaat etmeniz önemlidir.
Saygılar.