Mesajı Okuyun
Old 02-01-2008, 12:48   #3
Admin

Alıntı:
Yazan nigar
Ev sahipleri yine içlerinden geçen artış oranını isteyecek ve kiracı da yeni bir ev arama ve taşınma sıkıntısı nedeniyle 3 5 pazarlık sonrası bu artış oranını kabul edecek. Üzücü ama gerçek...
Bu konudaki düşüncenizi paylaşamıyorum. Söz konusu değişikliğin olmadığını varsaysak dahi, meri 6570 sayılı yasaya göre durum bu değildir ki. Kira sözleşmesinin yenilenmesi sırasında taraflar anlaşamadıysa ve sözleşmede de bağlayıcı bir hüküm yoksa, kiracı kendi uygun gördüğü bir oranda artış yapar ve kiralayan bu oranı beğenmiyorsa, kira tesbit davası açarak, kiranın mahkeme tarafından belirlenmesini sağlar. Mahkemenin belirlediği oranın "adil olmadığını" düşündüğünüzü de sanmıyorum.

Dolayısıyla niçin kiracı yeni ev arama ya da taşınma sıkıntısı ile kiralayanın artış oranını kabul etsin? Malumunuz veçhile artış oranında anlaşamamak tahliye nedeni değildir.

Alıntı:
Gelelim depozito miktarına... Genelde 2 kira bedeli olarak istenen ve kiracının omuzlarında büyük bir yük oluşturan depozito bedeli, kira bedelinin 3 katı olarak istenecek...
Bu konudaki endişenize (ve ayrıca düşünülen yasal düzenlemenin mantığına da) katılamıyorum. Bu söyledikleriniz uygulamadaki "hava parası" için söz konusu olabilir ancak depozito dediğiniz adı üstünde teminattır ve kira akdi bitimininde de kiralayan tarafından kiracıya geri ödenir. Dolayısıyla ortada bir yük söz konusu değil, asıl yük bence depozitoyu kanun zoruyla sınırlarsanız kiralayan açısından söz konusu oluyor.

Kiralayanın bir evi eşyalarıyla kiraya verdiğini düşününüz. İçinde bir tek plasma televizyon olsa, onun değeri evin yıllık kirası kadar olabilir. Ya da kiralayanın evi kiraya vermeden önce duvardan duvara halı yaptırdığını düşününün veya evde kombi olduğunu farzedin. Bu örneklerde de 3 aylık depozito bedelinin evdeki eşyanın değerinden az olduğu ortadadır Bu senaryolarda kanun zoruyla "hayır sadece 3 aylık kira kadar depoziyo alabilirsin" demenin mantığı nedir?

Zaten harap durumdaki bir eve 1 yıllık kirayı depozito isterseniz hiçkimse tutmaz, dolayısıyla depozito miktarını kanun zoruyla belirlemeyi doğru bulmuyorum.