Mesajı Okuyun
Old 30-11-2011, 13:32   #22
Av.salih büyüksoy

saygı değer meslektaşlar. ben de benzer konuda açacağım bir dava ile ilgili günlerdir araştırma yapıyorum ancak tatmin edici bir netice bulamadım. hem konunun boyutunun biraz değişmesi hem de hiç tartışılmaması açısından değerli görüşleriyle yardımcı olacak meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum.

Tartışılan konularda her sitenin bir yöneticisi var. yöneticinin dava ehliyeti tartışılmıştır. Oysa benim önüme gelen davada bir apartman yöneticisi dahi yok.

38 dairenin bulunduğu bir sitede kapıcılık yapan müvekkilimin kıdem, ücret, vs. alacakları için bu siteye dava açma gerekiyor. Ancak sitenin şu nada mevcut bir yöneticisi yok. sitenin borçlarından dolayı kimse yönetici olmak istemiyor. Bu durumda
1- Açacağımız dava da davalı olarak x sitesi kat malikleri adına x sitesi yönetimine ( yönetici olmadığı için) diye dava açsam sonuç ne olur?
2- açacağım davada "yasadan doğan ve yöneticinin kat maliklerini temsil yetkisine giren işlerden dolayı üçüncü kişilerle yaptığı sözleşmelerden kaynaklanan uyuşmazlıklarda yönetimin (yöneticinin) aktif ve pasif husumet ehliyetinin bulunduğu kabul edilmektedir." hükmü doğrultusunda müvekkilin hizmete başladığında görev yapan yöneticiye davayı yöneltebilir miyim?
3- her ne kadar mevcut yönetici bulunmasa da 3 ay önce görevi bırakan yöneticiyi son 3 ay haricindeki alacakları istemeden davalı olarak gösterebilir miyim?

araştırmalarımda en doğru yolun bütün kat maliklerini davalı olarak göstermek olduğunu anlamışsam da, 38 kat malikine dava açmak ve tebligat yapmanın davayı çok uzatacağı hem de 01.10.2011 tarihinde uygulanmaya başlayan gider avansı uygulamasıyla son derece maddi külfete sebep olacağını düşünmekteyim.

önerilerinizi sabırsızlıkla bekliyor tekrardan teşekkür ediyorum.