Mesajı Okuyun
Old 13-08-2009, 12:33   #28
Av.Özgür KARABULUT

Merhabalar;

İlk mesajı okuduğumda cevap olarak "Savunulmalı/savunulmamalı" temelinde bir mesaj yazacaktım ama tartışmanın o minvale (en azından benim mesajımla) kaymamasını istemiştim. Ancak görülüyor ki tartışma bu noktaya gelmiş, o halde ben de kendimce düşüncelerimi ifade edeyim:

Bu konuda hep bir ikilem yaşamışımdır. Her iki fikir de aklıma yatmakta ama başıma böyle bir şey gelse ne karar vereceğimi kestirememekteyim.

"Bir meslektaşıma, mesleğini icra ederken saldıran birinin avukatlığı (ben zorunlu-gönüllü ayrımı yapmıyorum) yapar mıydım?" sorusuuna bir yanım "Yapmazdım, yapmamalıyım!" diyor (Sayın Duyurucu1'e katılan yanım . Bir yanım da "Hani savunma hakkı kutsaldı ve bunu toplumda ilk savunacaklar da avukatlardı, ne oldu, neden böyle ikilemde kalıyorsun, yapacaksın tabi!" diyor (bu da Sayın Konyalı'ya katılan yanım).

Elbette savunma hakkı kutsaldır ama ne bileyim işte, ben meslektaşıma saldıran birisini savunmak fikrini bir türlü benimseyemiyorum. Sanırım yapmazdım... Düşünüyorum da geçen yıl çalıştığım büroda daha önce çalışmış olan ve bir gayrimenkul ihalesinde kurşunlanan meslektaşımı öldüren kişilerin ("kişi" demek bile zor geliyor da neyse) savunmasını yapan meslektaşlarım olduğunu duyunca içim kalkmıştı.

"Sanırım" değil, yapmazdım!

Saygılarımla...