Mesajı Okuyun
Old 07-03-2009, 14:22   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Ben cahil bir vatandaşım.Konuyla ilgili kanun maddesini bende biliyorum okudum fakat çözemiyorum.Benim anlayacağım dilden yanıt verecek varsa cevaplarını bekliyorum.

Sayın Katılımcı;

Anlamayışınız cehaletten değil, kanun metninin fazlası ile karmaşık oluşundan kaynaklanmaktadır.

5510 sayılı kanun maalesef, uygulamacı olarak bizleri de sıkıntıya sokmaktadır..

Yaptığım araştırmada T.C.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesinde;

Alıntı:
İŞTEN AYRILAN SİGORTALILARIN ANALIK SAĞLIK YARDIMLARINDAN FAYDALANMALARI
Alıntı:
Sigortalılık niteliği sona erenler; bu niteliğin sona erişinden itibaren 300 gün içinde çocukları doğarsa doğum tarihinden önceki 15 ay içinde 120 gün Analık Sigortası primi ödenmiş ise analık sağlık yardımlarından ve maktu para yardımlarından yararlanırlar.

Bilgisine ulaştım. Sizin örneğinizde de çocuğunuz tam 300 gün içinde doğmak üzere, bu halde de eğer siz doğum tarihinden önceki 15 ay içinde kısa vadeli sigorta kolu türü olan analık sigortası primi ödemiş iseniz bu halde belirtilen yardımlardan yararlanabiliyorsunuz.

http://www.ssk.gov.tr/wps/portal/!ut...d=587#anchor20

Size linki de ekliyorum, daha yararlı olabilir.

Yine de yukarıda da belirttiğim nedenlerle; bulunduğunuz il sosyal güvenlik kurumu müdürlüğüne giderek, ilgili sigortalılık birimi ile koşullarınızı ve yardımlardan yararlanma şartlarınızı DOĞRUDAN görüşmenizde veya dilekçe ile sormanızda ve cevap almanızda YARAR vardır.

Saygılarımla,