Mesajı Okuyun
Old 08-08-2008, 00:03   #12
limpid

yorumlarınız için teşekkürler

bir yargıtay kararında 25. maddeye dayanarak yapılan fesihte şekil şartı aranmadığını okumuştum. yerel mahkemenin vermiş olduğu karar sırf bu nedenle bozulmuştu. haklı nedenle feshin şekil şartı olmadığı konusuna değinilmişti. bende yarın olayı anlatarak 25. maddeye göre işten çıkarıldığını noter kanalıyla ihtar edip daha sonra görüşmeye çağırmayı düşünüyorum. kıdem ve ihbar tazminatı vermeden haketmiş olduğu maaş ve bize olan borcunuda gözönüne alarak mali müşavirden izin ve fazla çalışma ücretini hesaplatıp şayet geriye bir şey kalırsa bu şekilde sulh olamyı teklif edicem. kabul etmezse zaten elimde almış olduğu borca yönelik bono var. dava açsada kannatimce işçiyi çıkarmamız haklı bir nedene dayanıyor. sizce senedi ne zaman icraya koymalıyım? bu konuda fikrinizi paylaşırsanız çok sevinirim. şimdiden teşekkürler.
ayrıca alacağım ibranamede kıdem ve ihbar tazminatını aldım gibi bir ibareye yer vermelimiyim onu bilemiyorum. çünkü bir yargıtay kararında da bu şekilde imzalatılmış bir ibranameden dolayı işverenin haklı nedenle feshetmiş olması ihtimali olmadığı kannatine varılmıştı. şayet haklı nedenle fesih varsa işveren kıdem ve ihbar tazminatını vermeyeceğini bilmeldir diyordu. kararsız kaldım. aşağıdaki metin uygunmudur yoksa her kalemin karşısına ne kadar alındığı yazılmalımıdır?

Mezkur Şirkette çalışmaya başladığım ../../.... tarihinden akdimin feshediliş tarihi olan ../../.... tarihine kadar süren çalışmam boyunca, hizmet akdi hükümlerinden doğan bütün hak ve alacaklarımı, ücretlerimi, sosyal yardım haklarımı, ikramiye ve primlerimi, yaptığım fazla mesai karşılığı ücretlerimi, hafta tatili ve genel tatil ücretlerimin tamamını aldım; yıllık izinlerimin tamamını kullandım ve ücretlerimi aldığım çalışma süreme ilişkin kıdem tazminatı tutarı olan ..........-YTL ve ihbar tazminatı tutarı olan ...........-YTL.yi nakden aldım.

Hizmet akdimden ve kanuni haklarımdan dolayı hiçbir şekil ve surette alacağım kalmadığını, bütün bu hususlarda mezkur Şirketle sulh olduğumu kabul eder ve Şirketle gayri kabili rücu ve bütün hukuki neticelerine şamil olmak üzere tam ve kesin olarak sulh olduğumu ve İşvereni tam olarak ibra eylediğimi beyan ederim.