Mesajı Okuyun
Old 03-09-2007, 10:29   #1
İhsan Yıldırım

Varsayılan otobüs zorunlu trafik sigortası ve garanti fonu

Merhaba, benim sorum "otobüs zorunlu koltuk sigortası ile ilgili". Müvekkilimin anne ve babası otobüs kazasında hayatlarını kaybettiler. Otobüsün sigorta şirketini araştırdım ama otobüs zorunlu koltuk sigortasının yaptırılmadığını öğrendim. Bilindiği üzere bu sigorta türünde, ölüm gerçekleştiğinde sigorta limitlerinin tümü, destekten yoksunluk hesabı yapılmaksızın maktu olarak ödeniyor. Bu da oldukça iyi bir miktar, en azından geride kalanları belki bir nebze teselli edebilir. Ancak zorunlu bir sigorta türü olmasına rağmen "zorunlu mali mesuliyet sigortası" kadar üzerinde durulmuyor ve takip edilmiyor. Bu konuyla ilgili olarak Garanti Fonunu aradım, trafik sigortası bulunmayan bir araç kazaya karışırsa verdiği zararı poliçe limitleri dahilinde Garanti Fonu karşılıyor. Otobüs zorunlu koltuk sigortası yasa gereği "zorunlu" olduğuna göre bunu da karşılaması gerektiğini düşündüm ama olumsuz cevap aldım. Bana söylenene göre Garanti Fonuna otobüs koltuk sigortası için prim kesilmiyormuş, onlarda bu sebeple ödeme yapmıyorlarmış.
Size göre bu haksızlık değil mi? Yasada zorunlu ollduğu belirtilen bir sigorta türü var ama yaptırmadığınız takdirde ve riziko gerçekleştiğinde zarar görenlerin elleri bomboş. Konuyla ilgili fikri ve bilgisi olan arkadaşlar benimle paylaşırsa sevinirim. İyi çalışmalar...