Mesajı Okuyun
Old 12-05-2006, 11:59   #3
Av. Eugen Huber

Sayın erdal17. soruma verdiğiniz yanıt ve ilgi ve Yargıtay içtihadı için çok teşekkür ederim. Zaten, ben de bugün itibariyle,her iki haciz alacaklısına karşı, Sulh Hukuk Mahkemesi'nde 'haczin fekki davası' ikame ettim.Ben olayı şöyle mütalaa ettim: Madem ki, haciz alacaklısının hakkı,taşınmazı sonradan iktisab edenlere karşı da dermeyan edilebiliyor ve satış isteme hakkını engellemiyor, o halde, mülkiyete dayalı bir tapu iptal davası ikamesi de (ve bu yolla konan tedbir de) engellemez. Zira, davanın sonucu, haciz alacaklısını ilgilendirmiyor; onun hakkı bu ayniyet sorunundan bağımsız. Davayı kim kazanırsa kazansın, haciz alacaklısı,taşınmazın satışını isteyebiliyor. Ancak, tabii ki süresi içinde. Ben, icra dosyalarına baktım. 2000 yılındaki dosya düşmüş, hatta maalesef arşivde bile bulunmuyor. 1999 senesinin haczine ise değerli mütalaanızdan sonra tekrar bakmayı düşüneceğim.Benim, direkt genel mahkemede dava açmamın sebebi, ise malumunuz menfi bir kararın çıkma ihtimalidir. Yani, icra mahkemesine gfitsem ve arz ettiğiniz içtihatta belirtilen durum hasıl olsa, yeniden genel mahkemeye gitme yerine şimdiden bu yolu seçtim ki zamandan tasarrruf edeyim. İlgilerinize tekrar çok teşekkür ediyor; çalışmalarınızda başarılar diliyorum.