Mesajı Okuyun
Old 20-12-2012, 09:47   #8
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av. İbrahim YİĞİT
Şahsi düşüncem rapor süresi içinde işçinin istifa etmesine engel bulunmadığı yönündedir. Ancak somut olayda önemli olanın ve sormak istediğinizin işçinin işverene karşı bir yükümlülük altına girip girmeyeceğini öğrenmek olduğunu düşündüğümden;

Önemli olan istifanın usuli dairesinde yapılıp yapılmadığıdır. Malum rapor süreleri ile ihbar öneli iç içe geçmemektedir. Raporlu olduğunuz dönemde istifa edebilirsiniz ancak bildirim süreniz rapor bitim tarihinden itibaren başlar. Haklı bir fesih sebebiniz varsa ihbar öneli verme zaruretiniz bulunmadığından işi rapor süresi içinde sonlandırabilirsiniz. Diye düşünüyorum. Saygılar.

P.S. Ölüm sebebiyle aktin feshinde ihbar öneli problemi bulunmadığından soruya kıyas olamayacağını düşünüyorum.

Sayın Yiğit;

İşçinin ihbar öneli vermesi gerekirken ihbar öneli vermeksizin raporluyken iş sözleşmesini derhal feshettiği bir durumda, işverenin feshi derhal işleme koyup akabinde işçiden ihbar tazminatı talep etmesi mi gerekir, yoksa rapor bitiminde iş sözleşmesini fehsedip ihbar tazminatı istemesi mi gerekir? Ya da ne yapmalı?

Saygılarımla,