Mesajı Okuyun
Old 25-05-2019, 18:04   #6
Admin

Alıntı:
Yazan Bronz Atlı
Müvekkil şirket tacir olup, kira sözleşmesinde artış şartı vardır.
Kiralayan taraf daha önce tespit davası açmıştı. Bu davada mahkeme Haziran 2013'ten itibaren uygulanacak kira miktarını tespit etti ve karar kesinleşti. Karşı taraf şimdi bu karara dayanarak, Haziran 2013'ten Mayıs 2019'a kadar ki kira miktarlarını örnek No:13 ile takibe koydu. Bu takipte karşı taraf, mahkemenin 2013 yılı için belirlediği miktara yıllık artış uygulayarak diğer yılların kira miktarını kendisi tespit etmiş. Sormak istediğim konu;
1)Örnek No:13 takibi yapılması usule uygun mu?
2)Kiralayanın 2013'ten sonraki yılların kirasını kendisinin artış oranı uygulayarak tespit etmesinde bir hukuka aykırılık var mıdır? Son mesajınızdan sanki diğer yıllar için de kira tespit davası açması gerektiği gibi bir sonuç çıkardım ama tam da anlayamadım açıkçası.

BK 344. geçici madde gereğince 1.7.2020 yılına kadar işyeri kiraları için uygulanmıyor. Dolayısıyla benim görüşüm bu işyerleri için 6570 sayılı yasa zamanındaki yargıtay kararlarının uygulanması ve her sene kira tespit davası açılması yolunda. Ancak benim bu görüşüm sizin için oldukça "tehlikeli" çünkü örnek 13 ile yapılan takibe itirazın sonucunda, aleyhinize tahliye davası açılacağı için, benim bu görüşüme hakim katılmazsa aleyhinize tahliye çıkar. O nedenle bu riske girmeyip borcu ödemek daha güvenli olabilir. Mutlaka mücadele etmek istiyorsanız borcu ihtirazi kayıtla ödedikten sonra, size alacak davası açabilirsiniz.