Mesajı Okuyun
Old 02-02-2023, 19:31   #1
Kadir06

Varsayılan Harici Araç Satış Sözleşmesi

Öncelikle tüm meslektaşlarıma iyi akşamlar diliyorum. Kısaca yaşadığım sorunu anlatmak istiyorum. 2014 yılında müvekkilim ile bir şahıs haricen satış sözleşmesi yaparak bir araç satışı yapıyorlar. Harici satış sözleşmesinde şahıs 40 bin lirayı elden aldığını kabul ederek sözleşmeyi imzalıyor. Aracın devrini ise belli sebeplerden dolayı 1 sene sonra vereceğini taahhüt edip aracı müvekkilime veriyor. Ancak üzerinden yaklaşık 9 yıl geçmesine rağmen adam aracın devrini müvekkilime vermemekte ısrar ediyor. Bu durumda mahkemeye başvurduğumuz takdirde sözleşmenin geçersiz olduğu için sebepsiz zenginleşmeye hükmedeceğini düşünüyorum. Peki burada sebepsiz zenginleşme uygulanırken 2014 senesinde verilmiş olan 40 bin liranın üzerine yasal faiz konularak mı mahkeme bedeli belirler yoksa 2014 yılındaki dolar/euro vb. bir kur üzerinden denkleştirici adalet ilkesi doğrultusunda karar verebilir mi ? Bu olaya benzer bir durumla karşılaşan ya da bilgi sahibi olan bir meslektaşım yardımcı olursa çok sevinirim.