Mesajı Okuyun
Old 21-06-2002, 12:44   #2
Av.M.Aydın Bilen

Sayın Dostum Tikici,
Olaya öncelikle bazı saptamalar yaparak başlayıp,çözüme ulaşabilmek için de soruya soruyla karşılık vererek biraz da genişleterek meseleyi tartışmayı öneriyorum.
-Öncelikle çekte keşide tarihi zorunlu ve esaslı unsurdur.Çekte de keşide tarihi bonolarda olduğu gibi sonradan (tedavüle çıkmadan) yazılabilir.
-İleri tarihli (Posdate) çek düzenlenmesi mümkündür.Buraya kadar sanıyorum hemfikirizdir.
Şimdi;bonolarda ciro tarihinin tanzim tarihinden önceki tarihli olması durumunda bononun kambiyo senedi özelliğini yitirdiğine yönelik Yargıtay kararı olduğunu hatırlıyorum.Kararın gerekçesi de bononun tedavüle çıktığında tanzim tarihini taşımadığıdır.Senet kambiyo özelliğini yitirdiğinden ciro değil alacağın temliki hükmündedir.
Yargıtay’ın bono ile ilgili bu yöndeki kararını çeklerde (ileri tarihli düzenleme de mümkün olmasına rağmen ) de uygulamak mümkün müdür? (Hatırlatma ve Kıyas :Bonolarda tanzim tarihinin olması yeterli olup gerçeği yansıtmazı gerekmez)

İkinci olarak;lehdar ciroyu yaptığında çekte keşide tarihi yazılı ise durum ne olacak,yazılmamışsa ne olacaktır?MK.2 yönünden olaya nasıl bakacağız?

Üçüncü olarak da;hamilin sorumlulara müracaat süresi sorunu neye göre düşünülecektir?

Herhalde bu hamur daha çok su isteyecek

Selam ve saygılarımla…

Av.M.Aydın Bilen