Mesajı Okuyun
Old 27-12-2016, 13:27   #2
Av.CKaran

Alıntı:
Yazan Av. Nazlı B.
Gerekçesi Gerekçeli Kararda açıklanmak üzere, tarafların yüzüne karşı karara çıkan bir hukuk dosyasında, gerekçeli karar yazılmış ancak taraflara tebliğ edilmemiş ise, tebliğ edilmediği için kesinleşmeden bekleyen karar -eğer taraflar da herhangi bir talepte bulunmazsa- bu şekilde sonsuza kadar bekler mi, bunun bir süresi var mıdır, tebliğ talep edilmediği için kararın bir süre sonra kendi kendine kesinleşmesi gibi "olağanüstü" bir durum söz konusu mudur?

yani, tebliğe çıkarılmak için bekleyen hazır durumdaki Gerekçeli Kararın bir bekleme süresi var mıdır?

not: karar 10 ay önce verilmiş.

şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar...

Maalesef hukuk sistemimizin bir garabeti bu. Taraflardan biri tebliğ talebinde bulunmazsa karar sonsuza kadar kesinleşmeden bekleyecektir.

Dava açılırken beş katı tebligat parası alınıyor. Dosyada tebliğ parası varken bile tebliğe çıkarılmıyor. Bir ara idari tebliğname ile talep olmadan tebliğe çıkarılması bildirildi ama hangi akla hizmet ise bu uygulamadan sonradan vazgeçildi.

Bir davamda davacı, davalı olduğum başka bir davamı delil olarak göstermişti.O davada ise davacı davayı kaybettiği için tebliğe çıkarmamıştı, ben de tebliğ talep etmedim. Mahkeme hakimi defalarca diğer mahkemeden kesinleşmiş kararı sordu. Her defasında ben de ilgili mahkeme de karar kesinleşmedi diye cevap verdik. Yazışmalar aylarca sürdü. Sonunda mahkeme bana kararı kesinleştirmem için süre verdi. Ben de kesinleştirmiyorum, kanunda böyle bir mükellefiyet yok dedim. Hakim baktı olacak gibi değil. Kesinleşmemiş kararı esas alıp hükmünü verdi.