Mesajı Okuyun
Old 06-09-2008, 12:31   #2
Admin

Bu kampanyamızla ilgili -yanlış anlaşılmaları da engellemek için- izin verirseniz biraz içimi dökmek istiyorum:

Sanırım her büyük internet sitesinin yönetiminin sorunlarından biridir bu: bir sorunu çözmek için bir kural getirirsiniz, kuralın hedef kitlesi umursamaz, kurala zaten uygun davrananlar ise üzerine alınır ve sitede daha çekingen davranır.

THS'de Türkçenin düzgün kullanımının beklenmesi yeni bir kural değil, uzun senelerdir bu kural mevcut. Ancak kampanya metnimizin son cümlesinde de arz ettiğimiz gibi, neticede biz dil uzmanı değiliz ve burası da Türk Dili Sitesi değil. Üstelik dil de çok dinamik bir olgu ve sadece ifadeler değil, gramer kuralları dahi sürekli değişiyor. Örneğin bundan 20 sene "Türkçe'de" yazardık, yeni kurallara göre "Türkçede" yazıyoruz (yazıyormuşuz, ben de yeni öğrendim).

Dolayısıyla üyelerimizin her mesajında imla ve gramer hatası aramak veya bu yönde bir kontrol yapmak gibi bir niyetimiz asla olmadı, bugüne kadar hiçbir üyemiz de bu tip hatalar yüzünden uyarılmamıştır.

Ancak dile topyekün saygısız ve umursamaz yazma alışkanlığı tamamen ayrı bir konu ve THS'de kurallara aykırı olan ve bu kampanyamızla düzeltmeyi hedeflediğimiz alışkanlık da bu.

Özellikle genç arkadaşlarımızda çok yaygın olan bu alışkanlığı sitemizde pek gözlemlemiyor olabilirsiniz, bu nedenle de belki bu kampanya gereksiz görünüyor olabilir, ancak işin bir de arka planı var: Site yönetimi olarak sitenin arka planında bu mesajlara karşı büyük bir mücadele içindeyiz ve bu mesajların foruma yansımasına engel olmaya çalışıyoruz, ancak özellikle hukuk öğrencisi/yeni mezun arkadaşlarımızın internette yazma alışkanlıklarını değiştirmek çok kolay değil. İtiraf etmek gerekirse bu kampanyamız bu yazışma alışkanlığına sahip üyelerimize ithafen hazırlandı ve forum mesajlarını zaten mümkün olduğunca düzgün ve özenli yazmaya çalışan ama hepimiz gibi zaman zaman gramer hataları da yapan üyelerimizin üzerlerine alınmaları gerekmiyor.

Dilerseniz bir örnek üzerinden konuşalım:

Aşağıdaki mesaja bir göz atınız:

Alıntı:
Arkadaşlar bende birşey sorabilirmiyim. Ankarada gidebileceğim bir kurs var mı?
Bu mesajda birkaç hata var elbette. miyim soru eki ayrı yazılmamış, o cümlenin sonuna soru işareti konulmamış, Ankarada ifadesinde kesme işareti kullanılmamış (bu kural tartışmalı), de ayrı yazılmamış vs. Bana sorarsanız 9 kelimelik bir mesajda bu kadar hata da pek az değil, ancak buna rağmen böyle bir mesaj nedeniyle site yönetiminden uyarı alan bir üyemiz olduğunu hiç sanmıyorum.

Öte yandan lütfen bir de aşağıdaki mesaja bakınız:
Alıntı:
arkadaslar ben bısey sormak ıstıyorumm şu kurslardan ankarada bulunuyomus bır cogu ankarada bulunanlar ıcınden bı tavsıyede bulunabılecek bırı var mı cunku ben ders calısmak ıcın farklı bı sehırde olmak ıstıyorum ortamım olmassa boylelıkle ders calısmak bence daha da kolay olucakk bı odaya kapanmak daha kolay olucak

Kırmızıyla mesajı düzeltip, hataları sayalım mı:
Alıntı:
Arkadaşlar ben biey sormak istiyorum(m): şu kurslardan Ankara'da bulunuyomuş bir çoğu Ankara'da bulunanlar içinden bir tavsiyede bulunabilecek birivar mı? Çünkü ben ders çalışmak için farklı bir şehirde olmak istiyorum. Ortamım olmazsa böylelikle ders çalışmak bence daha da kolay olacak(k). Bir odaya kapanmak daha kolay olacak.

Mesajdaki sözcük sayısı 46, hata sayısı (yanlış saymadıysam) 55 ve buna cümle düşüklükleri ve anlam bozuklukları da dahil değil!

Bu mesaj Hukuk Fakültesi mezunu bir THS üyesi tarafından forumumuza gönderilmiş gerçek bir mesajdır, forumda yayına girmemiştir ve üyemiz niçin yayınlanmadığını site yönetiminden sorgulamıştır.

İşte THS'de Türkçe'yi düzgün kullanalım kampanyası ile düzeltmeyi hedeflediğimiz yazışma alışkanlığı budur, yoksa amacımız ayrı yazılan -de -da'ların avına çıkmak veya zaten düzgün yazışan üyelerimizi çekingenliğe sevketmek değil.

Bu mesajımın bazı yanlış anlaşılmaları ve çekingenlikleri düzelteceğini umarım.