Mesajı Okuyun
Old 09-08-2012, 10:17   #3
Admin

Alıntı:
Yazan üye30988
Stajyerken 1200 TL maaş alıyor.Bizim bürodaki stajyerlere 500 TL+Yemek+Yol veriliyor. Aramızda ki farkı söyleyeyim.Ben tercih yaparken Türkiye de ilk 5000 deydim.O ise ilk 15.000 de.
İngilizce işletme okuyan arkadaşınız o işi "çevresiyle" mi buldu, yoksa eğitimiyle mi? Ve stajı bittiği zaman (çevresi yoksa) bulacağı işten bir işletmeci olarak ne kadar kazanacak?

Son yıllarda durum değişti mi bilemiyorum ancak işletme bölümü uzun yıllardır en fazla "gizli işsiz" üreten bölümlerden biriydi ve Boğaziçi vs. bir üniversite mezunu değilseniz, tanıdıklarınız da yoksa düz işletme diploması ile iyi gelir getiren bir iş bulma şansınız oldukça düşüktü. İşletme fakültelerinin sayısı azalmadığına ve iş ekonomimiz de büyümediğine göre durumun şimdide de değişik olduğunu sanmıyorum. Dolayısıyla arkadaşınız -sizde olmadığını belirttiğiniz- "çevresini" kullanmıyorsa geleceğinin bir hukuk mezununundan daha parlak olduğuna ihtimal vermiyorum.

Üniversite tercihi yapan genç arkadaşlarımızın -hangi fakülteyi tercih ederse etsin- öğrenmesi gereken acı bir gerçek var: Eskiden üniversite kazanmak makul/iyi geliri olan bir mesleğe sahip olmanın garantisiydi, zira üniversite sayısı azdı, dolayısıyla mezun azdı ve mezunların hepsi -vasat dahi olsalar- toplumda az sayıda kişinin yaptığı bir mesleği sürdürerek orta/iyi gelir kazanmayı daha üniversiteye adım attıkları gün garanti ediyorlardı.

Hemen her fakülte için bu durum değişti. Artık her fakülteden ihtiyaçtan fazla var, sınavda 0 almayan hemen herkes biryerlere giriyor, hemen her fakülte Türkiye'nin ihtiyacından fazla meslek mensubu yetiştiriyor. Bir diğer deyişle bugünün üniversite mezunluğu, eskinin orta okul/lise mezunluğu haline geldi. Ben "X fakültesi mezunuyum, Y mesleğine mensubum, nasıl Z TL kazanmam" demenin bir anlamı kalmadı, o eskidendi. Eğer kendinizi geliştirmeye devam etmez ve o mesleğin Türkiyenin ihtiyacından fazla yüzbinlerce mensubunun önüne geçmezseniz, hangi üniversiteyi bitirirseniz bitirin asgari ücretle iş bulmanız dahi bazen sorun olabilir.

Olay acı ancak artık gerçek bu. Bugün üniversiteyi kazanmak ya da mezun olmak iş ya da gelir konusunda bir son değil, sadece bir başlangıç. Asıl sınav mezuniyet sonrası başlıyor. Bu durum hukuk fakültesi mezunları için mutlak bu şekilde çünkü bundan 20 yıl öncesine göre hukuk fakültesi sayısı en az 5 kat arttı. Ama eğer sizin için bir teselli olacaksa, diğer PEKÇOK başka fakülteler için de durumun farklı olmadığının altını çizmek gerek.

Üniversite sınavında Türkiye'de ilk 5000'de olmanız harika, demek ki diğer yarışmacıları geçecek potansiyeliniz var! Bunu yarışın sonu olarak görmeyin, yarışın ilk etabı olarak görün ve bundan sonraki etaplarda da ilk 5000'de kalmaya gayret edin. Mezuniyet sonrası yarışın koşulları değişti, ancak önceki etapta bu kadar önde olan bir yarışmacı yeni koşullara da kolaylıkla uyum sağlayabilir, yeter ki yarışın devam ettiğinin farkında olsun! Bundan sonraki etaplarda önde olmak için birileri tanıdıklarını vs. kullanıyorsa, siz de kendi avantajlarınızı kullanın: Yüksek Lisans yapın, fazla dokunulmamış bir alanda uzmanlaşın, okuyun, çalışın, komitelere, çalışma gruplarına, derneklere girin, sosyal etkinliklere katılın, makaleler yazın, adınızı duyurun, diğer yarışmacılardan daha çok bilin, daha katılımcı, daha çalışkan olun. Kısaca yarışmaya devam edin.