Mesajı Okuyun
Old 16-04-2012, 11:19   #13
Adli Tip

Yerleşik içtihat ve öğreti açısından Sayın İbrahim Yiğit'in belirttiği hususlara ben de harfiyen katılıyorum.

Lakin ben de konu başlığı dikkatimi çektiği için, ilgili Kanun'a ve Kanunda bahsi geçen Yönetmeliğe göz attım. Sayın yımazkan'ın "Özel Öğretim Kurumları Kanunun 9/1 fıkrasında sayılan görevlilerle yapılacak sözleşmelerin bir takvim yılından az süreli olmayacağı düzenlenmiştir. Bu hüküm ilgili öğretmenleri süre yönünden korumak onları güvencesiz bırakmamak amacıyla öngörülmüştür." şeklindeki düşüncesiyle birlikte değerlendirildiğinde, özel öğretim kurumunda, örneğin asgari (1 yıl) süreli (belirsiz) iş sözleşmesi yapmaya bir engel göremiyorum.

Yöentmelik ekindeki tip sözleşmede sözleşmenin başlangıç ve bitiş tarhilerinin belirtilmesi gerekiyor ancak, bu sözleşme örneğinin Kanun karşısında engelleyici olamayacağını, olmaması gerektiğini düşünüyorum.

Öte yandan, bir çalışanla, 18 aylık belirli süreli sözleşme yapıldığını düşünelim. Bu sözleşme hangi amaca hizmet edecek? Ders yılının ortasında biten ya da yenilenen bir sözleşme...

Saygılarımla,