Mesajı Okuyun
Old 09-08-2010, 08:26   #4
SINIRSIZ

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Faydası da yok, zararı da...

Emeklilik sebebiyle hizmet akdi son bulmuştur, cümlesi yeterlidir.

soru..

işçi gerçekten emeklilik için başvurdu mu yoksa tazminatı alabilmek için bu gerekçeyi mi ileri sürüyor?

İlk sorunuzun cevabı;

işçi emekli olma gayesiyle hizmet akdine haklı olarak son verebilir, 5 yıl hizmet ifa etmiş ise, 5 yıllık tazminatını alabilir.

emekli oldu, tekrar çalışmaya başladı, bu yeni bir akittir, tekrar emekli olamayacağı için bu sebeple hizmet akdine son veremez ancak yeni akit ile 2 yıl hizmet ifa etmişse 2 yıllık tazminatını haklı sebepleri varsa alabilir.

Ne kadar emek, o kadar kıdem, bir kereliğine verilen bir hak değil.

Kolay Gelsin...
Cevabınız için teşekkür ediyorum Selim Bey fakat sanırım tam anlatamamışım.müvekkilim emekli olabilecek durumda değil..emeklilik sebebiyle kıdem tazminatını almak ta istemiyor. ve tabiki kıdem bir kereliğine verilen bir hak değil.. bu tamamen yeni bir uygulama. en azından ben yeni öğrendim. haklı hiç bir sebebiyok iken emekli olma sebebini de katmadan sadece 15 yılını doldurmuş işçinin kıdemini alarak işten ayrılabilmesini içeren bir düzenleme..

Sayın Adli Tip sizede çok teşekkür ediyorum. cevabınız benim için aydınlatıcı oldu. evet aynen dediğiniz gibi iş akdini müvekkilim bu yeni uygulamaya dayanarak feshetmediğine göre şu aşamada buna da belirtmenin pratik bir faydası olmayacaktır. tekrar teşekkür ediyorum..