Mesajı Okuyun
Old 03-09-2009, 15:46   #1
ABUKAT

Varsayılan Alacaklısını zarara sokmak kasdıyla mevcudunu eksiltmek

İyi Günler;

Borçlu limited şirket aleyhine 2 ayrı esasla icra takibi başlattık. Söz konusu şirketin ticaret sicildeki adresine 35 e göre tebligat yaptık; bu arada ihtiyat-i haciz kararı ile ticaret sicilden temin ettiğimiz adrese gittiğimizde şirketin yerinde muvazaalı bir şirket kurulduğunu anladık. Ancak ticaret sicil adresle aynı olduğu için ve bir kısım evrak bulduğumuz için mobilyaları haczedip, sekretere yediemin olarak bıraktık. Tabi borçlu şirket bugün yarın diyerek oyaladı en son dün arattığımda konuşmada beni hedef göstererek küfretmiş

Süresi geçmeden İcra Ceza Mahkemesinde dava açmam (son 10 gün) gerekiyor. Şimdi, İİK 331. madde alacaklısını zarara sokmak kasdıyla mevcudunu eksilten borçluların cezasını; İİK 333 a ticari işletmede yöneticinin sorumluluğuna ilişkin cezayı; İİK 345 a ise idare ve temsile yetkili kişilerin iflaslarını bildirmedyenlerin ceza alacağına ilişkin hükümleri içeriyor.

Burada kafama takılan konu şu ki; ben her üç maddeden dolayı, her iki takibi bir dilekçede göstererek dava açabilir miyim? Dava icra cezada görülecek bir dava olduğundan; hakimin re' sen madde seçimi yapma yetkisi olduğunu düşünüyorum. O yüzden dilekçemde her iki takibi gerekçe göstererek bütün suçlardan ceza almalarına karar verilmesini talep ettim. Ama içim rahat etmedi. Henüz davayı açmadım. Yorumlarınızla destek olursanız sevinirim. Bir de bu şekilde dava açıp da kazanan var mı acaba?