Mesajı Okuyun
Old 14-12-2008, 23:14   #23
Av. R. Onur ÇINAR

Efendim, bir avukata mahkemede nasıl davranılacağını kanunla anlatmak bence avukatlık mesleğine yapılmış bir saygısızlık olurdu. Zira avukatların toplumun önde gelen elit kesiminden insanlar olması Gigero'dan gelen bir gereklilik bence. Bu elit insanların da sen ayaktasın ben değilim ben senden daha üstünüm ondan oturuyorum diye tartışacak olması hoş değildir.

Sağlıklı iletişim için iletişmek istediğimiz insanın seviyesinde, hem gerçek hem de mecaz anlamda, olmalıyız. Eğer kısa boylu bir çocukla iletişim kurmak istersek dizlerimizi kırmak, kendimizden daha yüksek biriyle konuşmak istersek de ya eğilmesini sağlamak ya da yüksek bir platforma çıkmak gerekir.

Mahkemelerde ise adalet tesis edildiği için iletişim sağlığının en üst seviyede olması gerekir. Yani herkes aynı seviyede olmalıdır. Sac ayağının ikisi uzun birisi kısa kalırsa olurmu hiç, olmaz...

Peki ikisi uzun birisi daha kısa olurmu hiç, o hiç olmaz. Bence Trabzon'daki avukat bey mutlaka bu eyleminden vazgeçmelidir. Sac ayağının dengesizliği aşikardır ancak bu dengesizliği de dengesizlikle gidermek mümkün değildir. Avukatlık mesleğinin, sac ayağının kast yapısına benzer bir hale gelmesinden sonra alt sınıf olarak görülmeye başlandığı malesef doğrudur. Fakat bu durum bu şekilde çözülemez.

Saygılarımla...