Mesajı Okuyun
Old 06-12-2008, 01:43   #11
Av.Bektaş Salim Topbaş

Sayın r.o.cinar; mesela ben kendimi test çözerek test edenlerden değilim.iddia ediyorum hakimlik sınavını da yüzde yüz kazanırım.Bundan üç dört yıl kadar önce hakimlik sınavında türkiye birincisi ve ikincisi olanlar mülakatta elendi.Derece yapıp mülakatta elenen arkadaşlarım da var.Mülakat sisteminin şaibeli olduğu yönünde yoğun eleştiriler de var.Ayrıca hakimlik savcılık mesleğini bırakıp avukatlık yapanlar da var.Şimdi asansörlerin ayrılmasındaki mantık nitelikten kaynaklanan bir durum değildir.Olay devlet- vatandaş ilişkisinden ve devletin vatandaşına bakış açısından kaynaklanmaktadır.Bu durum devletin demokratikliği ile ilgilidir.Hakimlik ve savcılık devleti temsil etmekte avukat ise vatandaşı temsil etmektedir.Bu durumda Hakimlerle farklı asansörlere binmemiz yada farklı kapılardan girmemizi ben sorun etmiyorum.Hatta bunun daha iyi olduğunu düşünüyorum.Ayrıca Şu da var;yetersiz ve bakımsız adliye binalarındaki daracık odalarda birden fazla savcı yada hakim görev yapmaktadır.Yani olayın nimet yanı olduğu gibi külfeti de vardır.Avukatlık niteliği gereği kamu gücünü hukukla sınırlandırma işlevi görmektedir.Sorun hakim savcılarla benzer haklardan yararlanmak değil avukatın da adliyelerde varlığının dikkate alınmasıdır.