Mesajı Okuyun
Old 12-08-2008, 11:34   #1
SUCCEED

Varsayılan nüfus kaydının düzeltilmesi davası

Müvekkilim 1981 yılında eşinden kendisini aldatması sebebiyle boşanmış boşanmadan 1 sene önce doğan kız çocuğunun kendisinden olmadığını bildiği halde kız çoçuğu olduğu için nüfusuna yazdırmıştır.Nüfusuna kayıtlı bu çocuk kendisine 28 yaşına geldiğinde yardım nafakası taleple dava açmıştır. Müvekkilim ise sadece kıza husumet yönelterek nesebin reddi davası açmıştır.Müvekkilim duruşmalarında bulunamadığı yardım nafakasına ilişkin davanın kendisi aleyhine( kıza yardım nafakası bağlanmasına karar verilmiştir) olan kararını öz baba olmadığını gerekçe göstererek temyiz etmiştir. Dava henüz temyiz aşamasındadır. Benden bu aşamada müvekkilim hukuki yardım talep etti. Soybağının rediine ilişkin dava 5 yıllık hak düşürücü süre geçtikten sonra açıldığı için reddolunacak ancak ben yinde de vekaletname aldıktan sonra hazır bulunduğum duruşmada esas hakkında beyanda bulunmak üzere süre talep ettim.
Bu aşamada;
1- Açılmış olan nesebin reddi davası devam ederken Nüfus Müdürlüğü ve eski eşi davalı gösterilerek Nüfus Kaydının Düzeltilmesi davası açmak mümkün müdür?
2- Nüfus Kaydının Düzeltilmesine ilişkin dava , devam eden Nesebin Düzeltilmesi davasından sonra mı açılmalıdır?
3- Bu durumda aklıma gelmeyen, izlememi önerebileceğiniz bir yol var mıdır?
Tüm yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.