Mesajı Okuyun
Old 10-08-2012, 09:44   #1
Mft. Halil

Soru Ana sözleşmeye aykırı (?) temsil yetkisi hakkında.

Merhabalar, açık bir ifade veya net bir görüş göremediğim için soruyu yazıyorum:

Bir anonim şirket ana sözleşmesinde yönetim kurulunun ortaklar dışından genel müdür atayabileceği ve bu genel müdürün yönetim kurulunun tüm yetki ve sorumluluklarına sahip olacağı kararlaştırıldıysa, yani yetki devri ana sözleşmede yer alıyorsa,
Ancak sonra şirket yönetim kurulu kararı ile ortaklar dışından değil ortaklardan birini münferit imza ile temsil ve ilzama yetkili kılarsa, genel müdürlük görevi verirse ve ticaret siciline tescil ettirirse, münferit imza ile temsil ve borçlandırma geçerli midir? geçerli değilse ticaret sicil memurunun tescilin ana sözleşmeye uygunluğunu inceleme sorumluluğu var mıdır?
Ana sözleşmede açıkça hükmü bulunmamasına karşın ortaklar arasından birine münferit imza yetkisi verilmesinin ticaret sicil gazetesinde tesciline binaen iş yapan 3. kişiler için hak ve sorumluluk durumu nedir? Çift imza ile temsil mi geçerlidir, yoksa tescil edilen ortağın imzası şirket için bağlayıcı mıdır?