Mesajı Okuyun
Old 20-01-2008, 00:24   #4
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Konuk
öncelikle yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.eşim ve ben Türkiye de evlendik sonrasında Almanya da yaşadık.ben Türk vatandaşıyım eşim ise hem Alman vatandaşı hem de Türk vatandaşı.iki vatandaşlığıda 01.01.2000 öncesinden.evliliğimiz onun alman kimliğiyle yapılmıştı ve eşimin Türk kimliğinde evlilik görünmüyor kendisi bekar görünüyordu.şuan almanyada alınmış bir boşanma kararım var fakat ben Türkiye de olduğum için bana tebligat yapılmadı,karar gıyabımda verilmiş ve kesinleşmiş.karar gıyabımda verildiği için ben buna itiraz etmek ve varsa olan haklarımı aramak istiyorum.ikimizinde Türk vatandaşlığı olduğu için davanın Türk mahkemelerinde görülmesini taleb etme hakkına sahipmiyim ve bunun için nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum.yardımcı olursanız çok mutlu olacağım.saygılarımla.

Sayın konuk,

Öncelikle Alman Aile Mahkemesinde görülen boşanma davasının "kesinleşmiş" olduğuna dair bilginizin doğruluğunu teyit ediniz ve eğer kesinleşme gerçekleşmemişse, orada üst mahkemeye müracaat yolunu araştırınız. Ancak karar söylediğiniz gibi kesinleşmişse, bu durumda o kararın TC de tenfizini istemekte, talepleriniz doğrultusunda hukuksal menfaatiniz yok.

Bu durumda TC de boşanma davası açmayı düşünmelisiniz. Eşinizin TC kayıtlarında bekar görünüyor olması sorunu burada görüşülecek dava sırasında nasıl giderilecek, bu konuda tereddütlüyüm. Muhakkak ki sizin kaydınızda evlilik ve eşinize ait bilgiler mevcuttur. Ancak dava sırasında bekar görünen eşinize ait kaydın düzeltilmesini siz değil ancak eşiniz talep edebileceğinden, nüfus sicilinin düzeltilmesine dair talep hakkı eşinize ait olacağından tereddütlüyüm, ancak bu tereddüt bir ihtimal, boşanma davanıza bakacak (ve sicilin düzeltilmesi davasının neticesini bekletici mesele yapması gerekecek olan) Aile Mahkemesince size verilecek bir yetki belgesi ile aşılabilir mi diye de düşünüyorum.

Habibe hanımın belirttiği gibi, yabancı unsurlu davalarda çalışmış bir meslektaşımıza danışmanızda ve mali durumunuz uygun değilse baro temsilciliklerine müracat etmenizde fayda var.

Saygılarımla...