Mesajı Okuyun
Old 24-11-2011, 23:39   #6
Av.Bülent AKÇADAĞ

Alıntı:
Yazan Av.Mustafa İnan
5 yıllık süre hakdüşürücüdür. dava açma imkanı doğmasından itibaren başlar. müvekkiliniz 10 yıl boyunca girişinin yapılmadığını ne zaman öğrendiyse o tarihten itibaren. en iyi ihtimal 1999'da girişi yapıldığında öğrendiği varsayılırsa yine de dolmuş oluyor :S

Değerli meslektaşım,

Görüşünüze katılmıyorum. Hizmet kesintisiz ve sürekli ise (ki soru da öyle olduğu belirtilmiş) zamanaşımı hizmetin sona erdiği andan itibaren başlar bu sebeple ilk soruda ki zamanaşımı süresi 2009 yılının sonundan itibaren işlemeye başlar.

Alıntı:
Alıntı:
advokat34
Ben de hakdüşürücü süre ile ilgili farklı bir ey sormak istiyorum. İşçi hastalığı nedeniyle 2005'in 9.ayında işten ayrılıyor ve 2009'un 6.ayında vefat ediyor. Yani hizmet tespiti için, işten ayrıldığı tarihten bu yana 5 yıllık sürenin bitimine 3 ay kala ölüyor. Dul eşi bu davayı açmayı istemekte fakat sigortalının ölümünün süreye nasıl bir etkisi olabilir? Mirasçıları da aynı süreye mi tabi olurlar? Dul kalan eşe maaş bağlanabilmesi için, askerlik borçlanması haricinde, az bir hizmet süresine ihtiyaç bulunmakta ve bunun için bir yol aramaktadır.

Zamanaşımı süresi 2010 yılında sona ermiştir. Bu süre hakdüşürücü süre olmasından dolayı dava hakkınızın olmadığı kanaatindeyim. Ancak bildiğiniz üzere, işçi çalıştığı dönemde işverence "işe giriş bildirgesi" kuruma bildirilmişse artık 5 yıllık hak düşürücü süreden söz etmek mümkün olmayacaktır.