Mesajı Okuyun
Old 17-09-2009, 08:33   #18
av.murat kılıç

Taahhüdü ihlal davası öyle bir dava ki her icra ceza mahkemesi farklı uygukuyor. Başıma gelen uygulamaları kısaca açıklayayım;

X icra ceza mahkemesi haciz anında alınan taahhütten ceza vermiyor.

Y icra ceza mahkemesi haciz anında alınan taahhütten borç miktarı kadar haciz yapılmışsa ceza vermiyor.

Z icra ceza mahkemesi borçluya tefhim edilen (asıl alacak+faiz+vekalet ücreti+masraflar+tahsil harçlarını) borcun ferilerini tekrar hesap için icra müdürlüğüne yazı yazıyor. İcra müdürü taahhüt anındaki borcu tekrar hesaplıyor. En ufak bir sapma olursa beraat kararı veriyor. Örneğin toplam borç müzekkerede yazan 5.852,35 TL değilde icra müdürünün yeniden hesabı sonucunda 5.835,45 TL çıkarsa beraat veriyor.

Şimdi ceza vermemek için en komik bir gerekçeyi söylüyorum. Ben duyduğumda "şaşırdım".

Ama öncelikle taahhüt zaptından bahsedeyim; kısaca şöyle;
borçlu falanca ile alacaklı vekili av. murat kılıç geldiler. borçlu söz aldı. ben borcumun tamamı için taehhütte bulunmak istiyorum dedi. Borçluya toplam borcu tefhim edildi. Buna göre 4.544,55 takip çıkışı, 250 TL vekalet ücreti, 450 TL işlemiş faiz , 345 TL tahsil haarcı, 75 TL masraflar olmak üzere 5545,11 TL olduğu (rakamlar örnek olarak verilmiştir) borçluya anlatıldı. Borçlu anladım dedi. Ben bu borcumu kabul ediyorum. Ayrıca ben bu borcumun tamamı olan 5545,11 TL yi 17.09.2009 günü ödemeyi kabul ve taahhüt ediyorum dedi.
Borçluya taahhüdün hukuki ve cezai sonuçları anlatıldı. Borçlu anladım, ceza alabileceğimin idrakindeyim dedi. Alacaklı vekili söz aldı. Ben de borçlunun bu taahhüdünü kabul ediyorum, ödemesini bekleyeceğim dedi. Borçlunun nufus cüzdan fotokopisi de alınarak Tutanak imza altına alındı.

Şimdi yukarıda yazdığım gibi bir taahhüt aldım. HAciz falan yok. Bu taahhütten %100 ceza çıkması gerekirken hakime hanım beraat verdi. Gerekçe ise şuymuş;

taahhüt+kabul+ihtarat olmalıymış.
Oysa biz taahhüt+ihtarat+kabul etmişiz.

Yani yukarıdaki paragraftaki bir cümle diğerinden önce gelmeliymiş. Ben hayatımda böyle saçma bir gerekçe görmedim.

Bugün ağır cezaya itiraz edeceğim. Ancak %99 itirazım red edilecek. Çünkü İstanbul ağır cezadakiler okumadan onayıp gönderiyorlar. Gerekçe bile yazmıyorlar. Daha önceki itirazlarımın Gerekçesi şöyle; "mahkeme kararındaki gerekçelere göre itiraz edenin itirazının reddine" zaten bu karar matbu. Katipler yazıyor. Başkan ve üyeler imza atıp karar veren mahkemeye gönderiyorlar. Ayrıca mahkeme kararında da bir gerekçe yok. Mahkeme kararıda şöyle i.i.k. 111 deki taahhütün şartları gerçekleşmediğinden sanığın beraatine karar verilmiştir şeklinde. Böyle bir durum var.

Sayın meslektaşlar;

Yukarıda anlattığım kararın gerekçesini, sebebini bilen varsa lütfen bana açıklasın çünkü bana çok mantıksız geldi. Tek anladığım şey şu; icra ceza mahkemesi şunu demek istiyor. Ben mahkumiyet vermeyeceğim. Bu yüzden her şey tastamam olsa bile ben bir bahane bulur sanığı beraat ettiririm diyor.