Mesajı Okuyun
Old 18-09-2004, 14:44   #12
Gemici

Sayın Dikici, Sayın bir dost, Sayın Ragıp, Sayın Ege ve bu alana yazdığım son mesaj hakkında fikirlerini gerek E-Maıl gerekse özel mesaj yolu ile bildiren üyeler,

hiç bir gerekçe göstermeden bu siteye bir daha yazmıyacağım diye bildirmemin birinci sebebi zaten alevlenmiş olan bir konuya körükle gitmemek içindi.

İkinci sebep bu alana benim ve başkalarının gönderdiği bazı mesajların, yazanların, en azından bir yazan olarak benim, haberleri olmadan silinmelerini doğru bulmadığımı belirtmek içindi. Kısacası bir protesto tavrı. Eger böyle olmamış olsa idi Sayın Ragıp haklısınız, bağıra bağıra herkese duyurup ben gidiyorum demenin anlamı olmazdı. Çok çok kendim geldim kendim gidiyorum der ve giderdim ve bu gidişi kimseye duyurma ihtiyacını da duymazdım.

Benim ölçülerime göre THS Türkiyedeki demokratikleşmeye katkısı olan değerli ve ciddi bir hukuk sitesi; kendi olanaklarımla bu gelişime bir katkıda bulunduğum düşüncesindeyim ve bunu zevkle yapıyorum, en önemlisi siteye katkısı olanlardan birçok şeyler öğrendiğimi kanısındayım. Bu sebepten de site ile, katkıda bulunsam da bulunmasam da, ilişkimi koparmak niyetinde değilim. Ama..., ama'ya birazdan geleceğim.

Sayın bir dost(şaka yollu yazdıklarınızda biraz da gerçek payı var. Yalnız şaka yollu yazdıklarınızı ciddiye almamdan alınmayın lütfen), kararlar gerçekleştirilmek için alınır. Yalnız hiçbir karar sonsuz ve kati değildir; kararlar belirli koşullar altında alınır, o kararları aldığımız koşullar değişmedikçe de aldığımız kararları uygulamak bir tutarlılık örneği, ve karalarımızı ve kendimizi ne kadar ciddiye aldığımızın bir göstergesidir.

Diğer taraftan, eğer koşullar değişti ise veya koşulları yanlış değerlendirmişsek, değişen koşullara rağmen aldığımz kararlarda direnmek bir bağnazlık örneğidir.

Bu yazdıklarımı olayımıza indirgersek sonuç şu: Ben, benim ve başkalarının bazı yazıları, yazılanlara sorulmadan, onlara aşırı olan bazı tanımlamalarını düzeltme imkanı verilmeden silindi diye, bundan sonra yazmıyacağım diye karar verdim. Benim ölçülerime göre Türkiyede demokrasi ve hukukun yerleşmesi için uğraşan bir site için kabul edilemiyecek bir tutum o yazıların silinmesi. Kararımı değiştirip, yeniden yazacağım demek için bu tutumun bir daha tekralanmıyacağından emin olmak istiyorum. Bu gerçekleşitiği andan itibaren de sitede yeniden yazmaktan gurur duyarım.

NOT:
YUKARIDA BELİRTTİKLERİM le HİÇBİR KİMSEYİ DEMOKRATİK DEĞİLDİR DİYE SUÇLAMAK İSTEMİYORUM. SİTE YÖNETİMİNİN VE SİTEYE KATKIDA BULUNAN DİĞER KİŞİLERİN DEMOKRATİK OLMADIĞI KONUSUN'da BİR ŞÜPHEM OLSAYDI BİR SENEDEN FAZLA BİR SÜREDİR SİTEDE KALMAZDIM VE KENDİME BAŞKA BİR YER ARARDIM. O YAZILARIN SİLİNMESİ SİTENİN POLİTİK VE ŞAHSİ TARTIŞMALARDAN ARINDIRILMASINA YÖNELİK İYİ NİYETLİ BİR DAVRANIŞTI BENCE. BU SEBEPTEN HİÇ KİMSEYE KIZMAK ta GELMİYOR İÇİMDEN. YALNIZ UNUTULMAMASI GEREKEN BİR KONU VAR, NE KADAR İYİ NİYETLİ OLURSAK OLALIM, KARŞIMIZDAKİNİN FİKRİNİ VE DUYGULARINI HESABA KATMADAN YAPTIĞIMIZ BİR İŞ VEYA ALDIĞIMIZ BİR KARAR, ONUN OLAYI VE BİZİ YANLIŞ ANLAMASINA VE TEPKİSİNE YOL AÇAR.

Ama herşeye rağmen bazı yazıların silinmesini ve silinmesinin olası olduğunu kabullenmek istemiyorum. Nezakaet kurallarına uyulduğu, kimsenin şahsına hakaret edilmediği ve belirli bir şahıs veya partinin propagandası yapılmadığı sürece bazı yazıların silinmesi sadece sitenin demokratikliğine gölge düşürür.

Saygılarımla