Mesajı Okuyun
Old 02-03-2017, 17:10   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Öncelikle baş sağlığı diliyorum. Somut olayda farklı hak ihlalleri olduğu görülüyor. Aletin hasta yakınları aracılığıyla temin edilmesi hastane açısından bir organizasyon kusurudur.

Hastanın sağlık hizmetine erişim hakkı ve hizmetlerin ayrıntıları hakkında bilgilendirilme hakkı bulunmaktadır. Aletin SGK tarafından karşılandığının size bildirilmemesi bilgilendirilme hakkının, aletin size aldırılması sağlık hizmetlerine erişim hakkının ihlali anlamına gelmektedir.

Öte yandan yoğun bakımda kalması gerektiği halde hastaneden taburcu edilmesi de hastanın sağlık hizmetlerine erişim hakkının ihlal edildiğini göstermektedir. Hastanın durumunda biraz düzelme olsa bile bir süre klinikte normal odada gözlem altında bulundurulması da gerekmiş olabilir. Bunları tam olarak bilmemiz mümkün değil. Hastanın durumunun taburculuğa uygun olup olmadığı bilirkişi incelemesiyle tespit edilebilir.

Eğer tedavinin yürütülmesinde ve verilen hizmetlerin niteliğinde kusur bulunduğunu düşünüyorsanız tazminat talebiyle dava açabilirsiniz.

Eğer XXX hastanesi devlet hastanesi ya da üniversite hastanesiyse idare mahkemesinde tam yargı davası açmanız gerekiyor, özel hastaneyse adli yargıda tüketici mahkemesinde dava açabilirsiniz. İdare mahkemesinde dava açmadan önce Sağlık Bakanlığına başvuruda bulunup tazminat istemeniz gerekmektedir. Bu konuda yasanın öngördüğü bir yıllık hak düşürücü süreyi geçirmemeniz gerekir.

Haklarınızı kullanırken bir hak kaybı yaşamamak için bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elvermiyorsa bulunduğunuz yerdeki baronun adli yardım birimine başvurmanızı öneriyorum.