Mesajı Okuyun
Old 04-04-2012, 12:18   #5
üye7160

Alıntı:
Yazan Avukat4238
Yanitlariniz İÇİn TeŞekkÜrler
Ancak Bu DavraniŞi Pek Etİk Bulmadim Nedense. Asil AlacaĞa Ve Yargilama Gİderlerİne İlİŞkİn Tek Takİp Yapsa Daha Ahlakİ Olmaz Miydi?

Etiği tartışmak başka yasayı tartışmak başkadır.Netice itibari ile sorunuzda daha ziyade yasaya uygun olup olmadığını öğrenmek istemiştiniz.Kaldı ki şahsi fikrimce avukatlık etiğine de aykırı bulmuyorum.Zaten 3 kuruş karşı vekalet ücretine hükmediliyor.Birde kendi açınızdan düşünün..Sizde aynı düşünce ile hareket edebilirdiniz..vekalet ücretine vekalet ücreti olur mu diye bir çok tartışma başlatıldı.Genel kanı ve Yargıtayın kanısıda bu yönde..Yargılama giderinin asıl alacaktan farklı bir alacak kalemi olduğu düşünüldüğünde benimde fikrim ayrı bir takibe konu edilmesi , ki gerekçem ise müvekkilleri zaten bir çok kez alacak kalemlerini ayırmakta ikna edememek.Asıl alacakla birlikte takibe koyduğunuzda müvekkiliniz tahsil edilen bedelden söz konusu yargılama giderlerini de talep edebiliyor.Çünkü asıl alacak toplamının içinde görünüyor.Bir çok avukatın sıklıkla karşılaştığı bir durum.Bu sebeple ayırmakta fayda görüyorum..

Saygılarımla...