Mesajı Okuyun
Old 24-01-2005, 14:18   #6
Av.Levent

Sayın Hukukcular;

Hukuk mantığını ve formasyonunu almayan yani adaleti bilmeyen birisi nekadar adil olabilir?

Usulü dahi anlama ve yorumlama yeteneğine sahip olmayan sadece hesabı ekonomiyi biliyor diye kişileri hakim yaparsanız dağıtılan adalet olmaktan çıkar.

Başıma çok ilginç bir olay geldi. Henüz başıma gelen olayı bende çözebilmiş değilim.

Daha geçen hafta İdare Mahkemesinden açmış olduğum davanın nezaman açıldığını ve taraflarını gösterir bir belge istedim. Vermediler. Gerekçe olarak ise "Efendim davanın akibetini sorarsanız bununla ilgili bir belge veririz fakat davanın açıldığı tarihi ve taraflarını gösterir belge veremeyiz." oldu.
İdare Mahkemesi başkanından da aynı cevabı aldım. Benim anlatmaya çabaladığım fakat sayın hakimlerin anlamadıkları nokta ise çok ilginçti. Davanın akibetini gösterir belgede davanın açıldığı ve taraflarınında yazılı olacağı idi. Ne yazıkki düz mantıkla bile sorun çözülebiliyor iken hukukçu olmayanların hukuk mantığı yürütmesiyle iş çıkmaza bindi.

Bunun gibi özellikle idari para cezaları konusunda ne yazıkki İdare Mahkemeleri devleti koruyucu tavır almaktadırlar. Özellikle yürütmeyi durdurma istendiği zaman İyuk 27 şartları oluşmadığı gerekçesiyle hemen red etmektedirler. Ama idari para cezası miktarı mesela 1 trilyon Türk Lirası ise bunun bir anda ödenmesi sıkıntı yaratmakta hatta bu miktarın bulunması dahi sorun olmaktadır. Bilindiği gibi bir çok durumda da dava açılması tahsili durdurmamaktadır. Ödenmediği zamanda cebri icra veya 6183 s.k göre işlem yapılmaktadır. Yani haciz safhası başlamaktadır. Bir tacirin itibarı ticari hayatta neredeyse herşeyidir. Ama tacirin ticarethanesine veya ticaretini ilgilendiren sair taşınır taşınmaz eşyasına haciz konulursa malları kaldırılırsa tacirin itibarı yok olur. Açılan davadan da haklı çıksa bile giden itibar hemen kolay kolay geri gelmiyecektir. (Kırması kolaydır ama ya yapması...)
Sayın idari hakimlerimiz bunu anlamadıkları İyuk 27 maddeyi dar yorumladıkları için ellerindeki kılıcı tabiri caizse oradan oraya savurmak suretiyle çok baş koparmaktadırlar.

Saygılarımla