Mesajı Okuyun
Old 21-09-2019, 19:41   #10
because I am him

Üstadım cevabınız için çok teşekkür ederim.

Müsaadenizle ben sorumu biraz daha netleştirmek istiyorum. Aynı icra dosyasına, istinaf kanun yoluna başvurulduğuna ilişkin, 2 adet Mahkeme derkenarını sundum:

1- İcra dosyasına yapılan itirazın kaldırılması ve tahliye kararı- bu karara karşı süresinde istinaf kanun yoluna başvurdum. Ve itirazın kaldırılması ve tahliye kararının istinaf edildiğini belirttim. İcra müdürü itirazın kaldırılması ve tahliye kararının istinaf edilmesinin satışı durdurmayacağını söyleyerek, satışın durdurulması talebimi reddetti. Ben aslında bu konuyla ilgili örnek karar arıyordum.
2-İcra dosyasından kefile gönderilen ödeme emrinin şikayeten iptali davası-Mahkeme, bu talebimizi de tamamen anlamsız bir gerekçe ile reddetti (şikayet süresinde değildir demedi) ve biz bu karara karşı da istinaf kanun yoluna başvurduk. Bildiğiniz gibi, kamu düzenine aykırı olan konularda, -örneğin olayımızda olduğu gibi kefile örnek no 7 gönderilmesi gerekirken, örnek no:13 gönderilmesi durumunda- süresiz şikayet yoluna başvurabiliyoruz. Bu durumda da mahkemenin 365/1’de belirtildiği gibi süresinde yapılmamış bir şikayet olduğunu söyleme ve istinaf başvurumuzu reddetme imkanı yok. Zaten yerel mahkeme de istinaf başvurumuzu reddetmedi ve dosya Bam’a gönderildi.

Sonuç olarak, aynı icra dosyası ile ilgili 2 istinaf başvurum da süresi içerisinde yapıldı. Ancak icra müdürlüğü, bu başvuruların satışı durdurmayacağını iddia etmekte ısrarcı