Mesajı Okuyun
Old 27-05-2002, 21:23   #9
Cest la vie

Sayın Aristo..
Eğitim konusunda belirttiklerinize bütünüyle katılıyorum.Ancak bunun çözümü eğitimin son aşamasını değiştirmek olmamalı. Eğitim yetersizse, her şeye belki ilk başta Eğitim Fakültelerini iyileştirmekle başlanabilir. (Çünkü öğrenciyi yetiştirenler orada yetişiyor) Sonra ilkokuldan başlayarak sistemli, düzenli bir eğitim.. Sonra öğrencileri yeteneklerine, başarılarına ve ilgi alanlarına göre yönlendirme.. Neden her yıl yüzlerce okul birincisi ÖSS de başarısız oluyor?

Neyse konu bu değil aslında.. Konu çözüm yolunu hukuk fakültelerini azaltmak olarak düşünmekte.. 3 tane "adam gibi" hukuk fakültesi eskiden yeterliydi. Ancak, nüfus her yıl artıyor. Sadece İstanbul ve Ankara Hukuk Fakülteleri varken her şeyin daha iyi olması, hukuk fakültelerinin çoğalmasında veya yetersiz eğitim vermesinde saklı değil. O zamanki nüfusa da bağlı.. Peki ya, ekonomik krizin arttığı, sosyal patlamaya ramak kalınan "bu devirde" adliyelere intikal eden hukuki sorunlar, sadece 2-3 fakültenin bulundugu zamanlardaki kadar mı?

Her şeyi bir yana bırakalım.. Çoğalan Hukuk Fakültelerinde eğitim kalitesinin düştüğünü kim, nasıl belirliyor? Bunu saptayan ölçütler neler? Kim karar veriyor buna? Bu kriterlere uymayan fakülteler bence de derhal kapatılmalı.. Ama neye göre "kalite"?

Alıntı:
4- Hukuk fakültesi eğitimi, zannedildiği ve yaşandığı gibi bir bina dikerek içine üç beş tane öğretim üyesi koyarak ösym'den de 100-200 tane öğrenci alarak okutulacak on onbeş kitapla bitmez!.. arkadaşım sen hukukçu yetiştireceksin,hakim savcı,av, toplumsal sorumluluklarının ağır olduğu,hayati alanlarda çalıştıracağın insanları yetiştireceksin,bu kadar kolaymı?batıda ileri ülkelerde bu böyle mi? 4-5 senede hakim,avukat yetişir mi?

Peki, "en iyi" fakültelerde okuyup da derslere adım atmamış hukukçular? Sadece 2-3 fakülte olması mı kaliteyi arttırıyor? Onlar kaç kitap okuyor hukukçu olabilmek için? Lütfen, biraz daha objektif düşünün..

Hem bana neden kızıyorsunuz ki? 4-5 senede hukukçu yetiştirilsin diyen ben değilim.. Ayrıca Batı ülkelerinde sistem tamamen farklı, onlarda eğitim ilkokuldan başlıyor ve Hukuk öğrenimi master olarak veriliyor. Yani bir bölüm diploması alıyorsun, üstüne bir de 2 yıl hukuk okuyorsun.. Stajı, sınavı da Sayın Adil Giray Çelik bizlere aktardı zaten.. Dileyen o değerli araştırmayı okuyabilir.

Bu nedenlerle bu karşılaştırma baştan yapılamaz..

Son olarak, belirtmeliyim ki benim de bahsettiğiniz 3 üniversite harici bir okulda okuyor olmam bunları yazdırmadı bana. Yazarken tamamıyle objektiftim. Zaten bu benim kazanılmış (müktesep) hakkım, sistem bu saatten sonra değişse de beni etkilemez, sadece yeni öğrenci alımı durur, biz mezun oluruz ama. Bu nedenle, öğrenci alımının durması, eğer hukukta rekabet varsa, benim de işime yarar, zira benden sonra yeni mezun sayısı azalmış olurdu..
Ama kişiselliği bir kenara bırakmak zorundayız. Diplomasız işsiz olacagına, "diplomalı işsizler" tercihimiz olmalı, en azından yozlaşmaya karşı...

.....................
Sevgi ve Saygılarımla
Ahu